بررسی نکاتی در مورد علل بوی بد دهان

در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان متخصص لیزر دندانپزشکی اصفهان نکاتی در مورد علل بوی بد دهان را مورد بررسی قرار می دهیم.

علت بوی بد دهان با وجود رعایت نکات بهداشتی

گذشته از نقش ژنتیک و تغذیه، گاهی به علت شرایط متفاوت قرار گرفتن دندان ها در کنار هم یا وجود روکش ها و براکت های ارتودنسی که مراقبت های ویژه می طلبد، با وجود اطمینان از رعایت همه نکات بهداشتی این اتفاق روی می‌دهد. مراجعه به موقع به دندانپزشک به سرعت و به آسانی مشکل را حل خواهد کرد. به علاوه نقص در آموزش صحیح روشهای بهداشتی را نیز می‌توان یکی از علائم هشدار دهنده تلقی کرد.

علت بوی بد دهان در بعضی اوقات

در مراحل ابتدایی عفونت لثه بدبویی گاهی احساس می شود. ولی به مرور با افزایش مناطق درگیر، این مشکل همیشگی خواهد شد.

دلیل رفع بوی بد دهان پس از مصرف قرص مترونیدازول

مترونیدازول(metronidazol) نوعی آنتی بیوتیک قوی و البته بسیار موثر در درمان بسیاری از عفونت ها از جمله عفونت لثه می باشد. اما نکته مهم آن است که ابتدا باید عامل اصلی عفونت حذف گردد. در غیر این صورت در مدت بسیار کوتاهی مجددا عفونت باز می گردد. به علاوه با تکرار دوره مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها به مرور بدن دچار مقاومت دارویی می گردد و گاهی ناچار به استفاده از آنتی بیوتیکهای بسیار قوی و یا تزریقی می گردد.

علت عدم رفع بوی بد دهان پس از ترمیم دندان ها

پوسیدگی دندان نمیتواند باعث بوی بد دهان گردد مگر زمانی که حفره پوسیدگی روی دندان به قدری عمیق باشد که از دسترسی برای تمیز کردن خارج باشد. اصولا بوی بد دهان ناشی از التهابات لثه است که درمان خاص خود را می‌طلبد.

درمان های سنتی یا گیاهی برای رفع بوی بد دهان

نقش درمان های سنتی برای متعادل سازی بدن در شرایط غیر بیماری اثبات شده است. اما پس از بروز یک مشکل جدی متاسفانه این درمان ها نه تنها کارآمد نیستند بلکه باعث از دست رفتن زمان طلایی درمان نیز می‌شوند و احتمال موفقیت درمان را کم میکنند.

تاثیر زالو انداختن در کاهش خونریزی لثه

یکی از مهمترین علائم در عفونت های لثه، پرخون شدن لثه ها و خونریزی متعاقب آن است. زالو انداختن با کاهش موقت حجم خون جمع شده در موضع، ظاهر بهبود یافته ای به لثه می بخشد اما باز هم به علت باقی ماندن علت عفونت پس از گذشت چند هفته مجدداً شرایط بد اولیه باز می گردد. مسلماً تکرار این پروسه هیچ منفعتی برای بیمار نخواهد داشت.

تشخیص و درمان علل بوی بد دهان با لیزر | جراحی لثه با لیزر

بلندی پرزهای زبان وطعم بد دهان

پرزهای بلند زبان تا زمانی که آلوده نباشند هیچ مشکلی ایجاد نمیکنند. اما اگر آلوده به میکروب شوند کانون بروز عفونت و طعم و بوی بد می شوند. ابتدا باید منشأ عفونت شناسایی و درمان شود و سپس برای پاکسازی سطح زبان اقدام گردد.

بوی بد دهان به دلیل روکش ها یا لمینت های زیبایی

یکی از نکات مهمی که در تهیه روکش ها باید به آن توجه شود برقراری ارتباط صحیح بین لبه‌های روکش و لثه مجاور آن می باشد که در صورت نادیده گرفتن آن بروز التهابات لثه ای و به دنبال آن عفونت لثه قطعی می باشد. این مسئله همچنین در مورد لمینت های زیبایی و یا حتی ونیرهای کامپوزیتی نیز صادق است.

بوی بد دهان در کودک خردسال

برخلاف بزرگسالان در اغلب موارد بوی بد دهان خردسالان به منشا دیگری جز دهان و دندان برمیگردد. التهاب لوزه های حلقی یا مشکلات گوارشی مثل ریفلاکس معده و سینوزیت مزمن میتوانند این مشکل را ایجاد کنند. در این موارد ترجیحا ابتدا به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

رفع بوی دب دهان با خمیر دندان خاص، خوشبو کننده ویژه یا دارو

هیچ درمان موقتی در این مورد توصیه نمی شود در اسرع وقت برای بررسی مشکل و رفع قطعی بوی بد دهان اقدام نمایید.

بوی بد دهان به دلیل دندان عقل

لبه اطراف دندانهای عقل نیمه نهفته به دلیل تجمع پلاک میکروبی و در دسترس نبودن می توانند به نوعی کانون‌های بروز عفونت تبدیل شود، که در این صورت خارج کردن آن ها توصیه می شود. در غیر این صورت طرح درمان بر حفظ دندان های عقل تاکید می کند.

علت بوی دهان پس از انجام ترمیم روی دندان

اگر در قراری ارتباط بین ترمیم و لثه مجاور آن کوچکترین نقصی ایجاد شده باشد به دلیل تجمع پلاک میکروبی و گیر غذایی، به مرور زمان عفونت لثه ایجاد خواهد شد. پس از رفع مشکل عفونت لثه باید نسبت به اصلاح ترمیم به سرعت اقدام گردد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص لیزر دندانپزشکی اصفهان

بازگشت بوی دهان پس از درمان خونریزی لثه و بوی نامطبوع دهان

جرم گیری به تنهایی فقط در مراحل اولیه عفونت می تواند کمک کننده باشد بنابراین برای درمان قطعی به پروسه جدی‌تری نیاز دارید.

بهترین دکتر برای رفع بوی بد دهان

سردرگمی خیلی از بیماران این است که برای بوی بد دهان به چه دکتری مراجعه کنیم؟ در اکثر موارد ، بهترین دکتر برای درمان بوی بد دهان، دندانپزشک است. اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که دهان شما سالم است و منشا بو از دهان و دندان نیست ، ممکن است برای تعیین منبع بو و برنامه درمانی به یک پزشک متخصص دیگر ارجاع شوید. به عنوان مثال اگر نفس بد بو ناشی از مشکلات معده باشد، شما به متخصص گوارش ارجاع داده میشود.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت جراحی لثه با لیزر ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

راه های درمان لبخند لثه ای و لیفت لثه

عصب کشی دندان با لیزر

مقایسه عصب کشی به روش سنتی و لیزری

سوالی دارید? چت در واتساپ