مراحل درمان دهان و دندان با لیزر

بررسی مراحل درمان دهان و دندان با لیزر

دیگر ترس از دندانپزشکی و خاطرات ناخوشایند از تزریق های مکرر آمپول بی حسی گرفته تا خونریزی های پس از جراحی،بروز درد،عفونت پس از جراحی و… به پایان رسیده است. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان متخصص لیزر دندانپزشکی اصفهان مراحل درمان دهان و دندان با لیزر را مورد بررسی قرار می دهیم.

در دندان پزشکی با لیزر بافت نرم در مواردی که به جراحی نیاز داریم،خونریزی و دردی حس نمی کنید و ممکن است حتی نیازبه بی حسی نداشته باشید و بعد ازجراحی هم معمولا سریعتر بهبود می یابید. گاهی برای گذاشتن روکش دندان یا ترمیم عمیق باید مقداری از دندان زیر لثه تراشیده شود .در واقع نیاز به یک جراحی کوچک داریم.اگر بدانید دیگرخونریزی و درد ندارید وبخیه ای هم در کار نیست که بعدا” لازم باشد کشیده شود آیا هنوز مضطرب می شوید؟.

انواع لیزر در دندانپزشکی

دندانپزشک های حرفه ای بر طبق درمان مورد نیاز از لیزر بافت سخت و یا بافت نرم استفاده میکنند. برخی از ایشان در صورت لزوم از هر دو نوع لیزر استفاده میکنند.

لیزر بافت سخت میتواند وارد ساختمان دندان شود. طول موج های آن توسط آب و ماده ی معدنی موجود در دندان جذب میشوند. این لیزرها اغلب به منظور آماده سازی و حالت دادن به دندان برای کامپوزیت، پر کردن دندان در محل خرابی ها و برداشتن بخشی از ساختمان دندان مورد استفاده قرار میگیرند.
دو پروسه ی مهم برای دندانپزشکی لیزری، پروسه های بافت نرم و بافت سخت هستند. بافت سخت به دندان اشاره دارد و بافت نرم هم به لثه.

مراحل رایج درمان بافت سخت با لیزر

تشخیص حفره

لیزر میتواند با تشخیص زودهنگام پوسیدگی دندان، حفره ها را زود تشخیص دهند.

آماده سازی دندان و پر کردن دندان

استفاده از بیهوشی موضعی و مته های سنتی به هنگام درمان با لیزر لزومی ندارند. لیزر می تواند باکتری های موجود در حفره را از بین ببرد، و به سلامت طولانی مدت دندان کمک کند.

درمان حساسیت دندان

دندان هایی که به گرما و سرما حساسیت دارند می توانند با لیزر دندانی که لوله‌هایی روی ریشه ی دندان قرار میدهد، درمان شوند.

مراحل رایج درمان بافت نرم با لیزر

درمان لبخند لثه ای

میتوان از لیزر برای رفع مشکل لثه موسوم به “لبخند لثه ای” کمک گرفت. در این روش لثه روی حجم بیشتری از دندان را میپوشاند.

افزایش طول تاج دندان

در این روش با ترمیم دندان ها، روی هر دو لثه و استخوان کار میشود تا ساختار دندان سلامت خود را به دست آورد.

درمان پیوستگی فرنولوم زبان

افرادی که فرنولوم ضخیم یا محکم دارند (چین پوست در زیر قسمت جلوی زبان که به کف دهان چسبیده است) ممکن است نیاز به درمان با لیزر داشته باشند. این روش درمانی به کودکانی که بدلیل فرنومول زبان آنها میچرخد، در شیر خوردن دچار مشکل هستند و یا در گفتار مشکل دارند، کمک میکند.

از بین بردن چین های بافت نرم

لیزر میتواند چین های بافت نرم را بدون هیچ درد و بخیه ای از دندان های نامرتب جدا کند.

حذف تیرگی ها و بد رنگی لثه:

که به صورت مادر زادی می باشد یا در افرادی که سیگار می کشند به وجود آماده است.وچه بسا بدون هیچ گونه تیغ یا خونریزی در سریعترین زمان با لیزر بر طرف خواهد شد.

مزایای جراحی بافت نرم دندان با انواع لیزر | لیزر دندان اصفهان

سایر پروسه های درمان دندان با لیزر دندانپزشکی :

مشاهده ی بافت ها

پزشک با استفاده از توموگرافی نوری میتواند داخل دندان ها و لثه را ببیند.

از بین بردن تومورهای خوش خیم

لیزر میتواند بدون هیچ درد و بخیه ای، تمامی تومورها را از سقف دهان، لثه، گوشه های لب و گونه ها از بین ببرد.

درمان وقفه ی تنفسی در خواب (آپنه خواب)

لیزر میتواند گلو را تغییر شکل داده و وقفه ی تنفسی در خواب که در اثر رشد بافت در گلو ایجاد میشود را بهبود ببخشد.

درمان TMJ (مفصل گیجگاهی)

لیزر می تواند به کاهش درد و التهاب در مفصل کمک کند.

کمک به بهبود اعصاب

لیزر می تواند در بازسازی رگ های خونی آسیب دیده، اعصاب و زخم ها موثر باشد.

درمان زخم های سرد

لیزر مدت زمان نقاهت را کوتاه کرده و درد ناشی از زخم ها را به حداقل میرساند.

سفید کردن دندان ها

لیزر به پروسه ی بلیچینگ (سفید کردن دندان) در جلسات درمانی سرعت میبخشد.

درمان بوی بد دهان

معمولا بوی بد دهان به حفره ی دهانی مربوط می شود و با دستگاه لیزر می توان بدون نیاز به جراحی، خونریزی و درد از بوی بد دهان به طور قطعی خلاص شد

استفاده از لیزر در کاشت ایمپلنت دندان

کاشت دندان بهترین روش برای جایگزینی دندانها و دندانپزشکی با لیزر یک انتخاب هوشمندانه برای قرار دادن ایمپلنت در دهان است. لیزر درمانی در مقایسه با چاقوی جراحی و تیغه ها مزایای بالینی زیادی دارد. از جمله مزایای کاشت ایمپلنت با لیزر، کنترل دقیق تر پزشک، کاهش قابل توجه احتمال عفونت بعد از کاشت دندان و در نهایت راحتی بیشتر بیمار است.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص لیزر دندانپزشکی اصفهان

میزان هزینه دندانپزشکی با لیزر

این گونه درمان های با لیزر هزینه های متفاوتی دارند و این هزینه به پروسه ای که انجام میپذیرد و ابزارهای مورد استفاده مرتبط است. دندانپزشکی لیزری نسبت به دندانپزشکی سنتی ارزانتر است زیرا جلسات درمانی آن کمتر و کوتاهتر هستند. به علاوه، بیمه ی دندانپزشکی به خود درمان تعلق میگیرد و نه روش درمان.

بنابراین، هزینه ای که از بیمه میگیرید برابر با هزینه ی درمان های سنتی است. البته که بهتر است پیش از اقدام برای درمان در مورد سیاست های شرکت بیمه ی خود اطلاعات کسب کنید.

عوارض و خطرات درمان دهان و دندان با لیزر

خطرات دندانپزشکی لیزری کم هستند. نکته ی مهم پیدا کردن یک دندانپزشک حرفه ای است که از طول موج صحیح استفاده کند و به بافت دندان آسیب نرساند. به علاوه، برخی از پزشکان نگران این هستند که تبلیغات درمان با لیزر، بیش از چیزی که این روش درمانی ارائه میدهد، به بیماران نشان میدهند. پزشک شما باید به شما عینک مخصوصی بدهد که از آسیب رساندن به چشمان شما جلوگیری شود.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت جراحی لثه با لیزر ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

مزایا و عوارض درمان ریشه دندان با لیزر

درمان و رفع پوسیدگی دندان با لیزر

مزایای ترمیم دندان با لیزر نسبت به روش سنتی

سوالی دارید? چت در واتساپ