درمان و رفع پوسیدگی دندان با لیزر

بررسی درمان و رفع پوسیدگی دندان با لیزر

در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان متخصص لیزر دندانپزشکی اصفهان درمان و رفع پوسیدگی دندان با لیزر را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر دندان پوسیده و خراب درمان نشود، رفته رفته بیشتر شده و باعث از بین رفتن کامل دندان میشود. برداشتن پوسیدگی دندان با لیزر از مزایای زیادی مانند عدم نیاز به بیحسی دندان و دقت بالا نسبت به روش سنتی برخوردار است. بر اساس گفته ی سازمان بهداشت جهانی، ۵ میلیارد نفر از افراد جهان یا به عبارت دیگر، ۹۰ درصد از کل جمعیت دنیا، فارغ از ملیت و جنسیت، در برهه ای از زندگی شان دچار این مشکل میشوند.

تعریف دقیق پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان اصطلاح علمی معادل با خرابی دندان است. پوسیدگی از لغت لاتین “پوسیده” آمده است. این عبارت “پوسیده” به نقاطی از دندان اطلاق میشود که میتوانند به سرعت به حفره ی دندانی تبدیل شوند. یکی از مهم ترین معضلات در مورد پوسیدگی دندان این است که میتواند در هر سنی به وجود بیاید. هم کودکان ممکن است به بیماری پوسیدگی دندان دچار شوند و هم بزرگسالان، اما این مشکل اغلب برای کودکان و نوجوانان پیش می آید. (۵ تا ۱۷ سال)
پوسیدگی دندان در ابتدا به صورت لکه های کوچکی روی دندان به وجود آمده و معمولا زیر دندان های نامرتب و کج و یا در فاصله ی بین دندان ها پنهان میشود. سپس این پوسیدگی به قسمت های حساس تر از مینای دندان گسترش پیدا میکند. مینای ضعیف از بین می رود و به این ترتیب سوراخی در دندان ایجاد می شود که به تدریج دندان را از بین می برد. اگر حفره ای در لثه وجود داشته باشد، این پوسیدگی به ریشه ی دندان هم سرایت خواهد کرد، اما این مشکل بیشتر در افراد مسن شایع است.

جراحی دهان ، فک و صورت با لیزر | لیزر دندان اصفهان

علائم پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن

مراحل اولیه ی پوسیدگی دندان نشانه ی خاصی ندارند اما پس از مدتی که پوسیدگی از طریق مینای دندان به قسمت های درونی نفوذ کند، دندان به غذاها و نوشیدنی های شیرین، گرم و سرد حساس می شود.

یکی از راه های پیش گیری از پوسیدگی دندان، کاهش پلاک و باکتری های دهانی، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن مرتب است. شما میتوانید با استفاده از دهانشویه های آنتی باکتریال، میزان باکتری های دهانی را کاهش دهید. دهانشویه ها اسید موجود در دهان را خنثی میکنند و اینگونه محیط برای رشد باکتری ها نامناسب میشود.

به همچنین شما میتوانید با کم کردن مصرف غذاهای قندی و کربوهیدرات در طول روز، اسیدهای مضر دهانی را از بین ببرید. اسید دهانی برای چند ساعت پس از غذا خوردن در بالاترین حد ممکن قرار میگیرد. پس برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، خوردن انواع اسنک در طول روز را به حداقل برسانید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص لیزر دندانپزشکی اصفهان

اثرات لیزر بر رفع پوسیدگی دندان

تکنولوژی لیزر درمانی انقلابی در علم پزشکی بوده و درهای جدیدی را به روش های درمانی جدید که به نتایج بهتری ختم میشوند، باز کرده است. در برخی از درمان های دندان پزشکی، درمان با لیزر قسمتی از درمان کلی بوده و در برخی درمان های دیگر، به طور کامل جایگزین روش های سنتی شده است. اگر از وسایل دندان پزشکی میترسید، درمان دندان پوسیده با لیزر راه حل مناسبی برای شماست. در این روش درمانی بافت دندان به طور کامل حفظ شده و همچنین این روش سریع تر بوده و درد بسیار کمتری دارد، داروی بیهوشی و بی حسی کمتری در آن استفاده شده و دوران نقاهت آن نیز کوتاهتر است.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت جراحی لثه با لیزر ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

نکاتی در مورد علل بوی بد دهان

مزایا و عوارض درمان ریشه دندان با لیزر

سوالی دارید? چت در واتساپ