معرفی درمان سندرم سوزش دهان و زبان با لیزر

در این مطلب به بررسی خدمت درمان سندرم سوزش دهان و زبان با لیزر که توسط دکتر حسین برجیان در مرکز لیزر دندانپزشکی اصفهان به شما عزیزان ارائه می شود، می پردازیم.

سندرم سوزش زبان و دهان (بویژه پس از یائسگی بانوان) :

سندرم سوزش دهان Burning mouth syndrome ، حالتی است که به ویژه در خانمهای میانسال و با شیوع بسیار بالا، حین یائسگی بروز میکند. بیمار هیچ علائمی از بیماریهای سیستمیک گزارش نمیکند. بیماری زمینه ای خاصی ندارد. قبلا به این حالت دچار نبوده است. حین معاینات بالینی و گرافی ها، هیچ گونه زخم مزمن و یا حاد در زبان و مخاط دهان دیده نمیشود.ابدا توده ای وجود ندارد، خونریزی دیده نمیشود، هیچ عامل باکتریال یا ویروسی دخیل نیست.

به جز یک مساله: بروز یائسگی.

این مساله ی فیزیولوژیک در بانوان (که به علل مختلف در یک دهه ی اخیر، زودتر از گذشته ها، اکنون حتی در سنین ۴۰‌به بالا رخ میدهد.) باعث بر هم خوردن تعادل هورمونی ایشان بویژه استروژن میگردد. که تاثیرات متعددی بر بیولوژی نقاط مختلف بدن میگذارد که مشهور ترین آنها، تظاهرات کاهش تراکم استخوان است که علل و درمانهای خاص خود را دارد.

سندرم سوزش زبان، علامت دیگری است. بیمار، بی تاب است و حتی ممکن است برای تسکین، در دهان خود ، یخ بگذارد. گاهی باعث نگرانی مربوط به بروز بیماریهای خود ایمنی یا بدخیمی ها میشود که مطرح نیستند. ممکن است آزمایش خون جهت بررسی کمبود برخی از املاح و ویتامینها و کوفاکتورها مورد نیاز باشد.

درمان سندرم سوزش دهان و زبان با لیزر | لیزر دندانپزشکی اصفهان

درمان:

با استفاده از لیزر فوتو بایو مدولیشن PBM ، طبق پروتکل، یک یا دو سیکل ِ ۱۲ جلسه ای تابش طول موجهای خاص لیزر بر روی زیان و مخاط دهان مورد نیاز است. درمان PBM، نیاز به بیحسی ندارد. درد ندارد. خونریزی ندارد و دقیقا تابش نوعی نور لیزر با‌ طول موج و دوزیمتری و انرژی دنسیتی و توان و پاور دنسیتی خاص می باشد. آنچه بیمار احساس میکند، مانند تابش یک نور بر زبان است.

مکانیسم اثر، توسط افزایش خونرسانی (آنژیوژنز) ، کاهش تولید واسطه های التهابی و درد در محیط، افزایش قطر رگهای لنفاوی جهت بهبود پاکسازی ناحیه ی دهان از واسطه های التهابی و بالا بردن آستانه ی درد در اعصاب ناحیه ی زبان و دهان و بهبود ترمیم بافتی می‌باشد. نتایج ، بسیار مطلوبست و یک یا دو سیکل ۱۲ جلسه ای، مشکل را کنترل میکند. زمان درمان در هر جلسه، کمتر از ۳۰ دقیقه می باشد. در صورت لزوم، میتوان پس از فالو آپ (پیگیری های) ۳ تا ۶ ماهه، درمان PBM را تکرار کرد.

در این درمان هیچ گونه عوارضی وجود ندارد و علائم ، به شدت تحت کنترل در می آیند. ممکن است دهانشویه های خاص ، در کنار لیزر تراپی PBM ِ دهان و زبان، تجویز گردند. کیفیت زندگی Quality of life در این دوره از زندگی، با این درمان، بهبود قابل توجه می‌یابد. و بلع و تکلم و تغذیه، بهبود قابل ملاحظه ای نشان خواهند داد.

نکته:

سندرم سوزش دهان، گاهی در آقایان هم دیده میشود که درمان مشابه دارد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص  جراحی لثه با لیزر

لیزر دندانپزشکی اصفهان و جراحی لثه با لیزر در کلینیک24

لیزر دندانپزشکی اصفهان و جراحی لثه با لیزر در دکتر آف

راه های ارتباطی با مرکز تخصصی لیزر دندانپزشکی اصفهان و جراحی لثه با لیزر

2 دیدگاه.

  • مشکل سوزش زبان داشتم همیشه حس سوزش و داغی یه قسمتی از زبانم داشتم با درمان لیزر دندانپزشکی دکتر برجیان مشکلم حل شد و الان حال بهتری پیدا کردم واقعا

  • پاسخ ادمین سایت لیزر دندانپزشکی اصفهان دکتر برجیان:
    با سلام و سپاس از اعتماد شما

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

سوالی دارید? چت در واتساپ