تبخال دهان و لب خود را با لیزر درمان کنید.

درمان تبخال دهان با لیزر یک روش بسیار موثر در برابر درد و ناراحتی است که معمولا هنگام زدن تبخال تجربه می‌شوند. همچنین لیزر به تسریع فرآیند درمان نیز کمک می‌کند. در صورتی که لیزردرمانی در مراحل اولیه‌ی تبخال که همان مرحله‌ی سوزش و خارش است انجام شود، بیشترین اثر را خواهد داشت!

بلافاصله پس از آنکه سوزش و خارش را حس کردید، باید یک وقت ویزیت برای لیزر درمانی بگیرید.

حفظ سلامت دهان و همچنین زیبایی ظاهر آن فقط محدود به انجام بهداشت داخل دهان نیست. هر چند بیشتر دندانپزشکی‌ها دندانها و لثه را کانون توجه قرار میدهند، اما حقیقت این است تبخالهای لب و دهان میتوانند زیبایی صورت فرد را بیشتر از هر چیز دیگری تحت تاثیر قرار دهند و آزار دهنده‌تر باشند. امروزه فناوریهای نوینی مانند لیزر وارد حوزه کاری دندانپزشکان شده است که با بهره گیری از آنها میتوان در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین نتیجه را گرفت. به خوبی ثابت شده است که فناوری لیزر درمانی میتواند تاثیر بسزایی در از بین بردن تبخالهای دهانی داشته باشد.

تبخال- هرپس سیمپلکس HSV

معمولا ویروس هرپس که به عنوان هرپس لبیالیس عود کننده نیز شناخته می‌شود عامل تبخال می‌باشد. با وجود اینکه بیشتر افراد در معرض ویروس هرپس قرار دارند، تنها درصد اندکی از تجربه‌ی مکرر آن رنج می‌برند.

تبخال‌ به گروهی از تاول‌های کوچک روی لب و اطراف دهان می‌گویند که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می‌شوند. هنگامی که یک فرد یک تبخال را لمس می‌کند یا بر اثر استفاده از ظروف غذا یا تیغ اصلاح مشترک، بوسیدن یا لمس بزاق فرد در تماس با مایعات عفونی قرار می‌گیرد، این ویروس‌ها می‌توانند منتشر شوند.

تبخال‌ها می‌توانند خود به خود در عرض چند روز درمان شوند و سپس در عرض دو هفته ناپدید گردند. با این وجود در صورتی که آن‌ها باعث احساس درد شوند یا شما را آزار دهند، می‌توانید به دنبال درمان آن‌ها باشید. بعضی افراد جهت درمان تبخال‌ها کرم، پماد یا قرص را امتحان می‌کنند. یک راه موثرتر جهت درمان تبخال لیزردرمانی می‌باشد.

در صورتی که پس از زدن تبخال سریعا برای درمان با لیزر اقدام کنید، از زدن دوباره‌ی تبخال پیشگیری خواهید کرد. بلافاصله پس از احساس خارش که به شما در مورد تبخال پیش رو اخطار می‌دهد، از دندانپزشکی EGO یک وقت برای لیزر بگیرید. اگر تا همین الان یک تبخال کامل دارید، لیزر ناراحتی شما را از بین می‌برد و به خشک شدن و درمان سریع‌تر آن کمک می‌کند.

شاید بدانید که ویروس هرپس سیمپلکس که عامل تبخال است قابل درمان نیست. در صورتی که مرتبا تبخال می‌زنید، درمان با لیزر می‌تواند تعداد و شدت وخامت تبخال‌هایی که می‌زنید را کاهش دهد. معمولا به این صورت است که افراد هر بار در همان محل اولیه دوباره تبخال می‌زنند. پس از چندبار درمان با لیزر، شانس بالایی وجود دارد که آن تبخال دیگر در همان ناحیه دوباره ظاهر نگردد.

درمان تبخال با لیزر | لیزر دندانپزشکی اصفهان - طرح لبخند اصفهان | دکتر حسین برجیان

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.

عوامل تبخال

  1. استرس.
  2. تروما.
  3. سرما خوردگی، آنفولانزا، تب.
  4. قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا آفتاب سوختگی.
  5. نور فرابنفش مصنوعی.
  6. هوای سرد.
  7. کشش فیزیکی.
  8. مصرف استروئیدها.
  9. تغییرات هورمونی شامل قاعدگی.

مراحل تبخال

تبخال‌ها طی 3 مرحله‌ی اصلی پیشروی می‌کند و عموما به مدت 7 تا 12 روز پیش از آنکه دلمه‌ی زخم بیفتد و درمان کامل گردد، باقی می‌مانند.

تبخال‌ها در تمامی مراحل مسری هستند اما تاول‌های پر شده از مایع به خاطر آنکه مایع تخلیه شده از زخم‌ها پر از ویروس HSV می‌باشند عفونی‌ترین مرحله در نظر گرفته می‌شوند.

مراحل تبخال معمولا شامل موارد زیر هستند:

1. مرحله‌ی سوزش و خارش

بسیاری افراد بروز حس خارش، سوزش یا هر دو را احساس می‌کنند.

2. مرحله‌ی تاول

معمولا تاول‌های کوچک پر از مایع ظاهر می‌شوند.

3. مرحله‌ی تراوش و پوسته پوسته شدن

تاول‌های کوچک ممکن است با یکدیگر ادغام شوند و سپس بترکند و زخم‌های باز کم‌عمقی را به جا بگذارند که مایع تراوش می‌کنند و سپس پوسته پوسته می‌شوند.

لیزر چگونه تبخال دهان را از بین میبرد؟

خلاف سایر درمانها (مانند کرمها و پمادها)، لیزر ریشه مشکل را مورد هدف قرار میدهد. عامل اصلی ایجاد تبخال دهانی ویروس هرپس سیمپلکس است که اشعه لیزر میتواند آن را از بین ببرد. اما مکانیسم این عمل چگونه است؟

دندانپزشک ماهر میتوانند با استفاده از فناوری لیزر دقیق تبخال را گرم کند. این گرما بصورت کاملا کنترل شده فقط به خود تبخال انتقال میابد و پوست اطراف آن را تحت تاثیر قرار نمیدهد. در نتیجه هیچ خطری برای پوست ناحیه اطراف تبخال ندارد. گرمای لیزر علاوه بر از بین ویروس، از طریق تحریک بدن شما سرعت ترمیم آن را بالا میبرد. از سوی دیگر پروسه درمانی تنها 15 دقیقه طول میکشد و اصلا نیاز به صرف زمان طولانی برای درمان ندارید. در واقع شما با 15 دقیقه نشستن روی صندلی دندانپزشکی تبخال دهانی خود را درمان میکنید!

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.


مطالب پیشنهادی دکتر حسین برجیان (لیزر دندانپزشکی اصفهان طرح لبخند اصفهان):

درمان با لیزر دندان برای تبخال و زخم‌های شانکر

تاثیر لیزرهای دندانی بر بهبود زخم دهان

بهبود درمان دهان و دندان با لیزر دندانپزشکی

سوالی دارید? چت در واتساپ