عوارض و معایب درمان لثه با لیزر

بررسی عوارض و معایب درمان لثه با لیزر

به نظر می رسد درمان لثه با لیزر درمانی عالی برای بیماری لثه باشد. سریع، بدون درد و موثر است. اما، مطمئنا، کمی بیش از حد خوب است که درست باشد، درست است؟ عوارض درمان لثه با لیزر چیست که هیچ کس در مورد آن صحبت نمی کند؟ در ادامه این مطلب سایت دکتر حسین برجیان متخصص جراحی لثه با لیزر عوارض و معایب درمان لثه با لیزر را مورد بررسی قرار می دهیم.

کشف کنید که هنگام انجام لیزر لثه باید چه انتظاری داشته باشید تا بتوانید به خوبی آماده باشید. همه چیز را از دردناک بودن تا مدت زمان بهبودی دریابید.

لیزر درمانی لثه به چه بیماری هایی کمک می کند؟

افرادی که از پریودنتیت رنج می برند بهترین کاندید برای درمان لثه با لیزر هستند. پریودنتیت نوعی بیماری جدی لثه است که در آن بافت نرم اطراف دندان شما آسیب می بیند. اگر درمان نشود، لثه‌ها عقب می‌روند و بیماری می‌تواند شروع به تخریب استخوان نگهدارنده دندان‌های دهان کند. بیماری پریودنتال معمولاً با التهاب لثه شروع می شود. اما، بر خلاف ژنژیویت، پریودنتیت برگشت پذیر نیست زیرا شامل تحلیل استخوان می شود.

با گذشت زمان، بیماری پریودنتال می‌تواند هم به لق شدن دندان‌ها و هم در جدی‌ترین موارد، از دست دادن کامل دندان‌ها منجر شود. با این حال، پریودنتیت تنها مشکل دهانی نیست که درمان لثه با لیزر می تواند کمک کند. بیماران مبتلا به زخم های دهان ناشی از شیمی درمانی نیز می توانند با LANAP تسکین پیدا کنند.

درمان لثه با لیزر چیست و چگونه می تواند کمک کند؟

روش اتصال جدید با کمک لیزر (LANAP) به یکی از بهترین و محبوب‌ترین درمان‌ها برای بیماری پریودنتال تبدیل شده است. این درمان غیر تهاجمی از یک لیزر پالس متغیر و آزاد برای دستیابی به بازسازی با کمک لیزر (LAR) استفاده می کند. می تواند با تشویق به رشد مجدد به بازسازی بافت از دست رفته لثه کمک کند.

به زبان ساده، فرآیند LANAP شامل موارد زیر است:

  • ارزیابی: جایی که دندانپزشک شما سطح درمان مورد نیاز برای هر دندان را با کاوش لثه تعیین می کند.
  • ضدعفونی کننده: لیزر درمانی برای از بین بردن باکتری های عامل عفونت.
  • جرم گیری: جرمگیرهای اولتراسونیک برای از بین بردن پلاک و جرم دندان.
  • اتصال مجدد: لیزر درمانی برای اتصال بافت لثه به ریشه ای که از آن عقب نشینی کرده است.
  • ساییدن: بخش‌های خاصی از دندان برای جلوگیری از تشکیل تارتار مضر جدید آسیاب می‌شوند.

به طور کلی، بسته به سطح آسیب، یک جلسه از روش LANAP یک ساعت طول می کشد. با این حال، مدت زمانی که روی صندلی نشسته اید، تنها آغاز درمان شماست. قدرت واقعی درمان لثه با لیزر زمانی اتفاق می افتد که بافت شما به عنوان بخشی از روند بهبودی بازسازی شود.

پاسخ به سوالات در مورد لیزر دندانپزشکی | جراحی لثه با لیزر

عوارض درمان لثه با لیزر

مانند هر نوع روش جراحی، شما می توانید انتظار داشته باشید که میزان کمی از عوارض جانبی لیزر لثه را حتی در یک درمان کاملاً موفق تجربه کنید. جراحی لثه با لیزر باید کاملا بدون درد باشد. با این حال، هنوز هم یک درمان پزشکی است. بیماران احساس خارش یا سوزش را هنگامی که لیزر به سمت لثه‌هایشان هدایت می‌شود، توصیف می‌کنند.

سایر عوارض جانبی LANAP نیز ممکن است بعد از عمل و همچنین در طی آن اتفاق بیفتد. شما می توانید انتظار داشته باشید درجه ای از یک یا ترکیبی از موارد زیر را تجربه کنید:

  • خونریزی خفیف
  • تورم خفیف
  • تغییر رنگ جزئی لثه
  • خودشه.

فقدان عوارض جانبی ثابت می کند که درمان لثه با لیزر واقعاً کم تهاجمی است. خوشبختانه، عوارض جانبی درمان لثه با لیزر مدت زیادی طول نمی کشد. این ناراحتی موقتی است و به مرور زمان به عنوان بخشی از روند درمان طبیعی ناپدید می شود. همانطور که می بینید، درمان لثه با لیزر عوارض جانبی زیادی ندارد. این روش سریع، بدون درد و فوق العاده موثر است. و نیازی نیست نگران دوره نقاهت طولانی باشید.

ریکاوری از درمان لثه با لیزر

درست مانند خود این روش، بهبودی پس از لیزر درمانی بسیار سریع است. تمام عوارض جانبی LANAP باید در عرض 24 ساعت ناپدید شوند. البته، خود بازسازی آنقدر سریع نیست. حتی با کمترین میزان آسیب، لثه‌های شما چند هفته طول می‌کشد تا دوباره رشد کنند. با این حال، این دوره نقاهت 24 ساعته بسیار سریعتر از جراحی سنتی لثه است.

درمان لثه با لیزر در مقابل جراحی سنتی

از نظر عوارض، درمان لثه با لیزر بسیار بهتر از جراحی سنتی است. درمان لثه با لیزر یک شکل موفق و موثر از درمان بیماری پریودنتال است. و دلیلی وجود دارد که مردم LANAP را به جراحی سنتی ترجیح می دهند. بسته به سطح آسیب، جراحی سنتی لثه می تواند شامل موارد زیر باشد:

جراحی فلپ:

در طول این عمل، دندانپزشک برش‌های کوچکی در لثه‌های شما ایجاد می‌کند تا بافت را به جای اصلی خود برگرداند.

پیوند بافت نرم:

هنگامی که خط لثه شما عقب نشینی می کند. ممکن است برای تقویت ناحیه ای که حمایت خود را از دست داده است، نیاز به پیوند داشته باشید. دندانپزشک بافت را از جای دیگری در دهان برمی دارد و مجدداً در محل آسیب دیده استفاده می کند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان مرکز جراحی لثه با لیزر

پیوند استخوان:

زمانی که بیماری استخوان اطراف ریشه دندان را از بین برده باشد. پیوند استخوان ضروری می شود. دندانپزشک یا از قطعات کوچک استخوان خود یا حتی از استخوان مصنوعی یا اهدایی استفاده می کند. این پیوند استخوان را تقویت می کند تا اطمینان حاصل شود که دندان های شما ایمن باقی می مانند.

بازسازی بافت هدایت شده:

این روش رشد مجدد استخوانی را که توسط باکتری ها از بین رفته است را تشویق می کند. اغلب n شامل قرار دادن پارچه زیست سازگار بین دندان شما و استخوان موجود است که به استخوان اجازه می دهد تا سالم رشد کند. همانطور که می توانید تصور کنید. جراحی سنتی لثه بسیار دردناک تر و تهاجمی تر از درمان با لیزر است. و عوارض جانبی آن نیز ماندگاری بیشتری دارد. 2-4 هفته طول می کشد تا دهان شما بهبود یابد.

ناگفته نماند بیهوشی، بخیه ها و آنتی بیوتیک هایی که باید از آنها رنج ببرید. همه این عوارض جانبی وحشتناک باید شما را متقاعد کند که LANAP جایگزین بسیار بهتری است.

توجه :


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

بایدها و نبایدها در بهبودی پس از جراحی لثه با لیزر

پاسخ به سوالات در مورد لیزر دندانپزشکی

 

سوالی دارید? چت در واتساپ