بررسی دلایل ایجاد پوسیدگی در دندان

زمانی که اسید و مواد قندی توسط باکتری ترکیب می‌شود پوسیدگی شکل می‌گیرد. آن‌ها بر روی سطح دندان انباشته می‌شوند و ماده ایی چسبناک به اسم پلاک ایجاد می‌کنند. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان متخصص جراحی لثه با لیزر دلایل ایجاد پوسیدگی در دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر پلاک به‌اندازه‌ی کافی آنجا بماند باعث خوردگی بخش سطحی و سخت دندان یا همان مینای دندان می‌شود. سوراخ ایجادشده حفره نامیده می‌شود . این حفره می‌تواند سطحی باشد و فقط مینا دندان را تخریب کند یا می‌تواند به تخریب ادامه داده و عمیق شود. اگر به بخش نرمی که مینا از آن استفاده می‌کند یعنی dentin برسد سریع‌تر و بیشتر پخش می‌شود. در آخر ممکن است به پالپ دندان برسد. این بخش ریشه‌ی دندان است که شامل رگ‌های خونی و نورون‌های عصبی است. در این حالت باکتری می‌تواند عفونتی دردناک به نام آبسه ایجاد کند.

زمانی که پوسیدگی کم است بیمار ممکن متوجه حضور آن شود. ممکن است آن‌ها تنها با تصویر اشعه‌ی ایکس دیده شوند . زمانی که رشد می‌کنند باعث ایجاد ناراحتی و درد می‌شوند. ممکن است جویدن مشکل باشد یا مواد داغ و یخ ایجاد درد کنند. گاهی اوقات پوسیدگی به شکل لکه‌های قهوه ایی یا خاکستری بر روی دندان ایجاد می‌شوند. ر این حالت تشخیص پوسیدگی دندان جلو راحت‌تر است.

عوامل ایجاد پوسیدگی در دندان جلو

همان مواردی که باعث ایجاد حفره در دندانهای پشت شما می شود ، می تواند منجر به پوسیدگی دندانهای جلویی شود:

  • غذاها و نوشیدنی های شیرین ، به ویژه نوشابه اسیدی
  • غذایی که در دندان های شما گیر می کند
  • فراموشی مسواک زدن
  • از انجام روزمره نخ دندان خود غافل شوید
  • رفلکس اسید معده
  • کمبود فلوراید
پوسیدگی دندان جلو در بزرگسالان

در بزرگسالان پوسیدگی در دندان جلو فرقی با دندان‌های عقبی ندارد . علت اصلی آن اشتباه مسواک زدن و نخ دادن کشیدن و استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی مقادیر زیاد مواد قندی و اسیدی است. بعضی از بیماری‌های خاص و ژنتیک افراد نیز می‌تواند در ایجاد پوسیدگی نقش داشته باشد.

مزایای ترمیم دندان با لیزر نسبت به روش سنتی | لیزر دندانپزشکی اصفهان

پوسیدگی دندان جلو در کودکان

زمانی که پوسیدگی دندان جلو در کودکان دیده می‌شود ممکن است به دلیل استفاده از شیشه شیر باشد که به‌اصطلاح به آن “baby bottle tooth decay” گفته می‌شود. دکترها از والدین می‌خواهند که شیشه‌ی شیر را در تمام طول شب یا مدت‌زمان طولانی در روز به نوزادان ندهند. این کار باعث می‌شود قند طبیعی شیر ،آبمیوه یا شیر خشک در دهان نوزاد انباشته شود که درنتیجه باعث فعالیت باکتری‌ها می‌شود.

با اینکه این دندان‌های بعد از نوزادی می‌افتند ولی نقش مهمی در رشد و سلامت دیگر دندان‌ها دارند. پوسیدگی دندان در کودکی باعث ایجاد مشکل در جویدن و حرف زدن می‌شود. مراقبت از دندان‌ها باید حتی قبل از بیرون آمدن دندان‌ها باشد با پاک کردن لثه‌های کودک . مسواک زدن باید بخشی از عادت کودک شود و اولین مراجعه باید شش ماه بعد از درآمدن اولین دندان باشد یا حدود تولد یک سالگی.

روش های درمان پوسیدگی دندان جلو

درمان پوسیدگی دندان جلو همانند سایر پوسیدگی‌های دندان است. بیشتر مواقع باید پر شود. از آنجایی که دندان‌ها در جلو و مرکز دید است پزشک استفاده از کامپوزیت یا پرسلین را برای پر کردن دندان پیشنهاد می‌دهد. برخلاف ترکیبات رنگی که شبیه نقره یا طلا هستند این مواد با رنگ دندان‌ها هماهنگ می‌شوند . استفاده از روکش یا ونیر انتخاب خوبی برای پر کردن حفره‌های بزرگ است مخصوصاً اگر پوسیدگی دندان جلو باشد. روکش تمامی دندان جلو رو پوشش می‌دهد. این روش حالت تهاجمی‌تری نسبت به پر کردن دارد. برای پر کردن دندان‌پزشک سوراخی را دقیقاً در کنار پوسیدگی ایجاد می‌کند. برای روکش کردن پزشک بخش بزرگی از سطح مینای دندان را تراش می‌دهند و سپس روکش را می‌چسباند.

درمان به روش کانال ریشه

در صورت پوسیدگی گستره بیمار نیاز به تاج برای پوشش کل دندان دارد. اگر پوسیدگی عمیق باشد احتمالاً بیمار ابتدا به روش کانال ریشه یا root canal procedure نیاز دارد. استفاده از تاج نیز مانند پر کردن موادی دارد که می‌توان با رنگ و ظاهر سایر دندان‌ها آن را انتخاب کرد. روش‌هایی که برای ترمیم پوسیدگی انتخاب می‌شوند مانند استفاده از لوازم‌آرایشی و بهداشتی‌اند.

به یاد داشته باشید مواد ترمیمی ساخته انسان است و مانند خود مینای دندان نیست. دندان‌ها در طی زمان تغییر رنگ می‌دهند ولی در پر کردن ،تاج و روکش تغییر رنگ اتفاق نمی‌افتاد و بعد از مدتی باعث دیده شدن مخصوصاً در دندان‌های جلو می‌شود. حتی اگر از بهترین مواد سفیدکننده‌ی دندان برای سایر دندان‌ها استفاده کنید بازهم تفاوت رنگ دارند. بهتر است قبل از اقدام با پزشک خود در مورد سفید کردن دندان‌هایتان صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند ظاهر و رنگ مواد را با توجه به دندان‌های شما طراحی کنند.

درمان پوسیدگی دندان جلو با لیزر

ترمیم دندان با لیزر یک روش مدرن، بدون درد و بدون بیحسی است. لیزر با استفاده از تاباندن نور حفره های پنهان دندان را پیدا میکند. این روش همچنین دقیق ترین راه برای رفع پوسیدگی دندان است ، به این معنی که دندانپزشکان مجبور نیستند برای استفاده از مته، قسمتهایی از دندان سالم را بردارند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص جراحی لثه با لیزر

عوارض عدم درمان پوسیدگی دندان جلو

پوسیدگی دندان جلو کمتر یا بیشتر از سایر پوسیدگی‌ها نیست . نادیده گرفتن پوسیدگی دندان جلو باعث پخش شدن آن و آسیب می‌شود. هر پوسیدگی دندان را باید سریع به دندان‌پزشک نشان داد. اگر دندان‌پزشک مناسبی را نمی‌شناسید می‌توانید از ابزارهای آنلاین ما برای پیدا کردن دندان‌پزشک استفاده کنید.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت جراحی لثه با لیزر ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

عوامل خونریزی لثه در کودکان

مزیت درمان خونریزی لثه با لیزر

مزیت های ترمیم دندان با لیزر

سوالی دارید? چت در واتساپ