بررسی درمان های لبخند لثه ای و لیفت لثه

در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان درمان های لبخند لثه ای و لیفت لثه را مورد بررسی قرار می دهیم.

جراحی های دهان و دندان (جینجیوکتومی)

اگر لثه ها سطح زیادی از دندان های شما را پوشانده باشند، دندانپزشک ممکن است روشی به نام “جینجیوکتومی” یا لیفت لثه را توصیه کند. این درمان به همچنین به عنوان کانتورینگ لثه نیز شناخته می شود و شامل حذف بافت اضافی لثه ها است.

موارد قابل درمان با جینجیوکتومی

به هنگامی که جینجیوکتومی انجام میدهد، پزشک و یا متخصص شما ممکن است در حین پروسه ی درمان به شما داروی بی حسی موضعی بدهد که شما دردی را حس نکنید. سپس پزشک و یا متخصص شما از یک چاقوی لیزری و یا لیزر کمک میگیرد تا بخشی از لثه ی شما را برش داده و یا تغییر شکل دهد و بخش بیشتری از دندان های شما را نمایان کند. بعد از جراحی، ممکن است لثه های شما تا یک هفته خونریزی داشته باشند و یا درد داشته باشید. ممکن است که نیاز باشد جلسات بیشتری به پزشک مراجعه کنید. خبر خوش اینکه نتیجه ی این جراحی تا مدت طولانی و یا همیشه، با شما میماند.

جراحی تغییر حالت لب

اگر لب های شما عامل ایجاد لبخند لثه ای هستند پزشک ممکن است به شما جراحی تغییر حالت لب را پیشنهاد دهد. در این عمل جراحی حالت لب های شما که به نمایان کردن بیش از حد دندان ها کمک میکنند، تغییر میکنند. این کار با برداشتن بخشی از بافت همبند از زیر لب بالایی شما انجام می شود. با این کار ماهیچه های بالابر واقع در ناحیه لب و بینی شما از بلند شدن بیش از حد بالای لب بالای دندان شما جلوگیری می کند.

موراد قابل درمان با جراحی تغییر حالت لب

این جراحی با کمک بی حس کننده ی موضعی انجام میپذیرد تا شما دردی حس نکنید. زمانی که دهان شما بی حس شد، پزشک زیر لب بالایی شما دو برش ایجاد می کند و بخشی از بافت همبند را از آن ناحیه خارج می کند. زمانی که بافت همبند خارج شد، پزشک برش ها را بخیه میزد. این پروسه بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد. پس از اتمام جراحی پزشک برای شما آنتی بیوتیک و مسکن تجویز میکند. دوره ی نقاهت معمولا یک هفته خواهد بود. بنا بر تحقیقی که در سال ۲۰۱۹ انجام گرفت، بیمارانی که این عمل را انجام داده اند تا دو سال میتوانند از نتیجه ی آن لذت ببرند. در برخی موارد این جراحی دائمی است اما در برخی موارد دیگر ممکن است مشکل بیمار بازگردد.

جراحی ارتوگناتیک و ارتودنسی

اگر فک شما دلیل نمایش بیش از حد لثه ی شما باشد، دندانپزشک یا جراح دهان شما ممکن است جراحی ارتوگناتیک را توصیه کند. این روش باعث ایجاد تعادل در طول فک بالا و پایین شما می شود. برنامه ریزی های زیادی باید برای این پروسه ی درمانی انجام شود. احتمالا نیاز است که شما با یک متخصص ارتودنسی و همچنین با یک جراح فک و صورت صحبت کنید. یک یا چند اسکن از دهان شما گرفته می شود تا مشخص شود که فک شما از کدام ناحیه بیش از حد رشد کرده است. گاهی، پیش از انجام جراحی فک، شما باید ارتودنسی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که دندان های شما در موقعیت مناسبی هستند.

طرح لبخند اصفهان | لیزر دندانپزشکی اصفهان

موراد قابل درمان با جراحی ارتوگناتیک

در این جراحی شما تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت، یعنی اینکه در طی جراحی به هوش نیستید. حراج بخشی از استخوان فک را از فک بالایی شما جدا میکند تا طول فک بالا و پایین متعادل شود. استخوان فک با صفحات و پیچ های کوچک دوباره وصل میشود. اگر فک پایین شما خیلی عقب باشد، ممکن است نیاز به متعادل کردن و تنظیم این فک نیز باشد. پس از جراحی، شما بین ۲ تا ۴ روز در بیمارستان میمانید که جراح وضعیت شما را در نظر بگیرد.
ممکن است نیاز باشد تا در طول دوره ی درمان نوعی الاستیک خاص بپوشید. دوره ی نقاهت بین ۶ تا ۱۲ هفته طول میکشد.  اگر این عمل ضروری باشد و برای پیشگیری از مشکلات دهان و فک انجام بپذیرد، به احتمال زیاد بیمه هزینه ی آن را تقبل میکند.

دستگاه های لنگر (تکیه گاه) موقت

اگر تمایلی به انجام عمل جراحی ندارید، در مورد کاربرد دستگاه های لنگر (تکیه گاه) موقت (TAD) برای خودتان با پزشک صحبت کنید. با کمک این دستگاه دندان های شما در حالتی قرار میگیرند که از شدت لبخند لثه ای کم شود.

  • این دستگاه ها پیچ های کوچکی هستند که در استخوان دهان شما ایمپلنت میشوند.
  • این دستگاه ها معمولا توسط جراح دهان و یا جراح فک و صورت کار گذاشته میشوند.
  • در ناحیه ای که قرار است دستگاه ایمپلنت شود، از بی حس کننده ی موضعی استفاده میشود.
  • عامل ایجاد لبخند لثه ای مشخص میکند که آیا شما میتوانید از دستگاه TAD استفاده کنید و یا خیر.

استفاده از لیزر برای اصلاح لبخند لثه ­ای

استفاده از لیزر دندانپزشکی، برای همه افرادی که از انجام اقدامات دندانپزشکی دردناک واهمه دارند مناسب است. علاوه بر این، مناسب­ترین روش برای درمان لبخند لثه­ ای است. همچنین، استفاده از لیزر دندانپزشکی به منظور کاهش زمان بهبودی مورد نیاز و ایجاد ناراحتی کمتر در مقایسه با سایر تکنیک­های درمانی محبوبیت یافته است.

لیزر دندانپزشکی قادر است رگ­های خونی را که در طی عمل آسیب دیده ­اند، مسدود کند و موجب کاهش تورم و خونریزی در طی درمان و بعد از عمل ­شود. با استفاده از لیزر دندانپزشکی، دندانپزشک شما قادر به تغییر شکل لثه، افزایش طول دندان و برداشتن هرگونه بافت اضافی لثه خواهد بود.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

طی روند درمان، بی‌حسی موضعی برای رهایی شما از هرگونه احساس درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. خطرات ناشی از لیزر دندانپزشکی در پایین­ترین حد ممکن است. این خطر وجود دارد که ممکن است نسبت به بی‌حسی موضعی که مورد استفاده قرار می‌گیرد واکنش آلرژیک داشته باشید. همچنین ریسک تورم بیش از حد و خونریزی شدید وجود دارد که هر دوی این موارد بسیار نادر است.

لیزر درمانی یک روش بدون درد، آسان و سریع است که شما را از شر هرگونه بافت اضافی لثه رها می­کند و لبخند رویاهای شما را به واقعیت تبدیل می­کند. تاکنون موارد موفق بسیاری وجود داشته است که استفاده از لیزر دندانپزشکی در درمان لبخند لثه­ ای را به عنوان یک روش مؤثر توصیف کرده و باعث شده که بیماران نتایج عالی بدست آورند و لبخندهای بهتری نیز داشته باشند! هزینه درمان بستگی به تعداد دندان­هایی دارد که باید بافت اضافی لثه از آن جدا شود.

توجه : این مطلب توسط ادمین سایت طرح لبخند اصفهان ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

روش های درمان خونریزی لثه

آشنایی با اثرات فرنوم زبانی

علل ایجاد لبخند لثه ای

سوالی دارید? چت در واتساپ