نمونه درمان سندرم سوزش دهان و زبان با لیزر

در این مطلب از سایت مرکز تخصصی لیزر دندانپزشکی اصفهان نمونه درمان سندرم سوزش دهان و زبان با لیزر را مطالعه و مشاهده می کنیم.

*سندرم سوزش زبان و دهان (بویژه پس از یائسگی بانوان) *:

سندرم سوزش دهان Burning mouth syndrome ، حالتی است که به ویژه در خانمهای میانسال و با شیوع بسیار بالا، حین یائسگی بروز میکند. بیمار هیچ علائمی از بیماریهای سیستمیک ندارد. قبلا به این حالت دچار نبوده است. حین معاینات بالینی و گرافی ها، هیچ گونه زخم مزمن و یا حاد در زبان و مخاط دهان دیده نمیشود. ابدا توده ای وجود ندارد، خونریزی دیده نمیشود، هیچ عامل باکتریال یا ویروسی دخیل نیست. به جز یک مساله: بروز یائسگی. این مساله ی فیزیولوژیک در بانوان (که اکنون حتی در سنین 40‌ به بالا هم رخ میدهد) باعث بر هم خوردن تعادل هورمونی ایشان بویژه استروژن میگردد که تاثیرات متعددی بر بیولوژی نقاط مختلف بدن میگذارد. سندرم سوزش زبان، یکی از علایم است. بیمار، بی تاب است و حتی ممکن است برای تسکین در دهان خود ، یخ بگذارد.

گاهی باعث نگرانی مربوط به بروز بیماریهای خود ایمنی یا بدخیمی ها میشود که مطرح نیستند. ممکن است آزمایش خون جهت بررسی کمبود برخی از املاح و ویتامینها مورد نیاز باشد.

درمان سندرم سوزش دهان و زبان با لیزر | لیزر دندانپزشکی اصفهان

درمان:

با استفاده از لیزر فوتو بایو مدولیشن PBM ، طبق پروتکل، دو سیکل ِ 12 جلسه ای تابش طول موجهای خاص لیزر بر روی زبان و مخاط دهان مورد نیاز است. درمان PBM، نیاز به بیحسی ، درد و خونریزی ندارد و دقیقا تابش نوعی نور لیزر با‌ طول موج و دوزیمتری خاص می باشد. آنچه بیمار احساس میکند. مانند تابش یک نور بر زبان است. مکانیسم اثر، توسط افزایش خونرسانی (آنژیوژنز) ، کاهش تولید واسطه های التهابی و درد در محیط، افزایش قطر رگهای لنفاوی جهت بهبود پاکسازی ناحیه ی دهان از واسطه های التهابی و بالا بردن آستانه ی درد در اعصاب ناحیه ی زبان و دهان و بهبود ترمیم بافتی می‌باشد.

نتایج ، بسیار مطلوبست و معمولا دو سیکل 12 جلسه ای، مشکل را کنترل میکند. زمان درمان در هر جلسه، کمتر از 30 دقیقه می باشد. در صورت لزوم، میتوان پس از فالو آپ (پیگیری های) 3 تا 6 ماهه، درمان PBM را تکرار کرد. این درمان هیچ گونه عوارضی ندارد و علائم ، تحت کنترل در می آیند. ممکن است دهانشویه های خاص ، در کنار لیزر تراپی PBM ِ دهان و زبان، تجویز گردند. کیفیت زندگی Quality of life در این دوره از زندگی، با این درمان، بهبود می‌یابد و بلع و تکلم و تغذیه، بهبود قابل ملاحظه ای نشان خواهند داد.

نکته: سندرم سوزش دهان، گاهی در آقایان هم دیده میشود که درمان مشابه دارد.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان مرکز لیزر دندانپزشکی اصفهان

توجه :


نمونه های دیگر : 

درمان ژنژیویت و پریودنتیت با فوتو داینامیک تراپی PDT با لیزر

فرنکتومی (جراحی بند لب) با لیزر

جراحی های پیش پروتزی (وستیبولوپلاستی جهت افزایش گیر و ثبات دنچر) با لیزر

سوالی دارید? چت در واتساپ