جراحی LANAP برای درمان بیماری پریودنتال

بررسی جراحی LANAP برای درمان بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال (لثه) بسیار شایع است. تقریبا 47 درصد از بزرگسالان 30 ساله و بالاتر به نوعی از آن مبتلا هستند. و این اعداد با افزایش سن بدتر می شوند. در 65 سالگی، بیش از 70 درصد از بزرگسالان به نوعی بیماری لثه دارند. پریودنتیت خطرناک است زیرا ظریف است و تا دیر نشده با کمترین عوارض جانبی به لثه های شما حمله می کند. خوشبختانه، دندانپزشک محلی شما می تواند اکثر اشکال بیماری لثه را با بسیاری از روش های موثر از جمله جراحی LANAP درمان کند. در ادامه این مطلب سایت دکتر حسین برجیان متخصص جراحی لثه با لیزر جراحی LANAP برای درمان بیماری پریودنتال را مورد بررسی قرار می دهیم.

تعریف پریودنتیت

پریودنتیت یک عفونت بسیار شایع لثه است که معمولاً به دلیل بهداشت نامناسب دهان ایجاد می شود. اما همچنین می تواند نتیجه تغییرات هورمونی، داروها و سایر شرایط سلامتی باشد.

همانطور که پلاک روی دندان ها ایجاد می شود، بستری برای رشد باکتری های مضر ایجاد می کند. در صورت عدم درمان، پلاک به شکل تارتار سخت می‌شود و به باکتری‌ها اجازه می‌دهد به سرعت پخش شوند. لثه ها ملتهب می شوند و از دندان ها دور می شوند. این باعث لق شدن دندان ها می شود. و با ادامه گسترش عفونت، به استخوان فک و رباط‌های پریودنتال حمله می‌کند و منجر به از دست دادن دندان می‌شود.

نحوه تشخیص مراحل بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال در چند مرحله رخ می دهد. درمان شما بستگی به مرحله عفونت شما دارد. کلید ترمیم آسیب و بازیابی سلامت و لبخند شما این است که تشخیص دهید در چه مرحله ای از بیماری لثه قرار دارید تا بتوانید گزینه های درمانی خود را بیابید. ژنژیویت مرحله اولیه بیماری لثه است. علائم اغلب بدون درد هستند و شامل بوی بد دهان، لثه های نرم و قرمز رنگ و خونریزی پس از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن هستند، این مرحله با رعایت بهداشت دهان و دندان بهتر و با تمیز کردن حرفه ای قابل برگشت است.

پریودنتیت عمدتاً با ژنژیویت تفاوت دارد زیرا تارت روی دندان ها باعث ایجاد پاکت می شود. هنگامی که تارتار روی دندان ها تشکیل می شود، لثه ها بیشتر دور می شوند و این فضاها را ایجاد می کنند. در این مرحله، عفونت به استخوان حمله می کند و بیماران باید به دنبال درمان باشند. پریودنتیت پیشرفته مرحله نهایی بیماری است که باعث افزایش از دست دادن استخوان و دندان، جویدن دردناک، بوی بد دهان و حتی ترشح چرک از لثه می شود. برای بیماران مبتلا به پریودنتیت پیشرفته بسیار مهم است که فوراً به دنبال درمان باشند زیرا عفونت ها می توانند به جریان خون سرایت کنند و باعث بیماری های دیگر شوند.

بایدها و نبایدها در بهبودی پس از جراحی لثه با لیزر | جراحی لثه با لیزر

آیا می توان پریودنتیت را در خانه درمان کرد؟

فقط اولین شکل بیماری پریودنتال، ژنژیویت، در خانه قابل درمان است (به شرطی که دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد). با این حال، اغلب بهتر است از یک متخصص پزشکی کمک بگیرید و از آنها بخواهید شما را ارزیابی کنند. و در مورد پریودنتیت، باید به نزدیکترین دندانپزشک خود مراجعه کنید تا فوراً در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید.

دلیل اصلی این پریودنتیت قابل درمان نیست، اما قابل کنترل است. هنگامی که پلاک به صورت تارتار سخت شد، نمی توان آن را به تنهایی با مسواک زدن پاک کرد. برای درمان باید به دندانپزشک محلی خود مراجعه کنید.

نحوه درمان پریودنتیت: جراحی LANAP

پریودنتیت نیاز به تمیز کردن عمیق و جراحی دارد. به طور معمول، این شامل پوسته پوسته شدن و صاف کردن ریشه (یک تمیز کردن فشرده) است که به طور خاص برای سلامت لثه طراحی شده است. سپس، پریودنتیست شما باید لثه های شما را ترمیم کند. این کار از طریق دو روش قابل انجام است.

برای مدت طولانی، جراحی سنتی لثه تنها گزینه شما بود. پریودنتیست آموزش دیده شما با چاقوی جراحی لثه های شما را برش می دهد و پس از تمیز کردن عمیق، بافت عفونی را از بین می برد. سپس لثه‌های شما را بخیه می‌زنند و آنها را به دندان‌ها نزدیک می‌کنند. این روند دردناک بود و زمان بهبودی طولانی داشت.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان مرکز جراحی لثه با لیزر

خوشبختانه، گزینه بهتری وجود دارد: جراحی LANAP.

با جراحی LANAP، پریودنتیست شما ابتدا یک تمیز کردن عمیق را انجام می دهد، سپس از لیزر پزشکی فقط باکتری های مضر لثه شما را هدف قرار می دهد. سپس، لثه ها را با استفاده از لیزر برای تشکیل لخته می بندند. این به رشد مجدد لثه ها کمک می کند. کل فرآیند حدود دو ساعت طول می کشد و زمان بهبودی پس از جراحی LANAP تنها 24 ساعت است (نه هفته ها مانند جراحی سنتی لثه).

معکوس کردن از دست دادن استخوان پریودنتال با جراحی LANAP

بیماران مبتلا به پریودنتیت اغلب از دست دادن استخوان را تجربه می کنند. زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های مضر به فک و رباط‌های پریودنتال محل عفونت حمله کنند. و اگر دندان ها بیفتند، بیماران به دلیل عدم تحرک استخوان فک بیشتری را تجربه خواهند کرد (بدن استخوان فک را از طریق جویدن حفظ می کند، در صورت عدم استفاده، جذب می شود). به همین دلیل است که باید با دندانپزشک یا پریودنتیست خود در مورد ترمیم از دست دادن استخوان پس از جراحی LANAP صحبت کنید.

اگر به دلیل پریودنتیت دندان از دست داده اید، ایمپلنت گزینه ای عالی برای بازیابی تراکم استخوان خواهد بود. پیوند استخوان گزینه دیگری است که ممکن است بخواهید برای کمک به بازسازی استخوان فک آتروفی شده در نظر بگیرید. با این حال، جراحی LANAP از نظر بالینی ثابت شده است که از دست دادن استخوان را در برخی از بیماران پس از درمان بازیابی می کند.

توجه :


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

پاسخ به سوالات در مورد لیزر دندانپزشکی

درمان پریودنتیت به روش LANAP

روش کارکرد LANAP

سوالی دارید? چت در واتساپ