جراحی فرنوم زبان یا لب با لیزر (فرنکتومی)

بررسی جراحی فرنوم زبان یا لب با لیزر (فرنکتومی)

جراحی فرنوم زبان یا لب با لیزر یا فرنکتومی با لیزر روشی است در آن فرنوم یا بند موجود در زیر زبان یا لب فوقانی را آزاد می کنند. پس با استفاده از جراحی فرنکتومی زبان با لیزر دامنه حرکتی زبان افزایش می یابد. در این مطلب از سایت دکتر حسین برجیان متخصص جراحی لثه با لیزر جراحی فرنوم زبان یا لب با لیزر (فرنکتومی) را مورد بررسی قرار می دهیم.

گاهی اوقات ممکن است که کودکان با ترکیبی از شرایط به نام گره زبانی و یا گره لب به دنیا بیایند. این مسئله باعث محدودیت حرکتی می شود. بنابراین می تواند باعث بروز مشکل در شیردهی شود. همچنین می تواند باعث بروز سایر مشکلات سلامتی مانند پوسیدگی یا فاصله دندان، اختلال در صحبت کردن، اختلال در مسیرهای هوایی و بروز مشکلات گوارشی شود. تمام این مشکلات با یک روش ساده به نام جراحی فرنوم زبان با لیزر قابل اصلاح هستند.

نحوه جراحی فرنوم زبان با لیزر

در جراحی فرنوم زبان با لیزر بافت نرم قطع نمی شود، بلکه “تبخیر” بافتی با استفاده از انرژی نور اتفاق می افتد. جراحی فرنکتومی زبان با لیزر سختی زیادی ندارد. حتی نوزادان و کودکان در حین انجام لیزر به خواب می روند. تقریبا هیچ گونه خونریزی در دندانپزشکی لیزری وجود ندارد. لیزرها قبل جراحی استریل می شوند، بنابراین احتمال ایجاد عفونت بسیار کم است. جراحی با لیزر، روشی سریع است. لیزر باعث تحریک بازسازی و بهبود بیولوژیکی می شود. نتیجه جراحی فرنوم زبان با لیزر از نظر بافتی زیبا است. احتمال عود مجدد مشکل نیز بعد انجام درمان کمتر است.

انتظارات بعد از انجام جراحی فرنکتومی زبان با لیزر

تغذیه با شیر مادر بلافاصله پس از جراحی فرنوم زبان با لیزر خوب است. چرا که شیر مادر دارای خواص درمانی بسیاری است و شیردهی باعث آرامش نوزاد می شود. احتمالا چسباندن نوزاد به سینه در ابتدا مشکل باشد. زیرا کمی ماده بیهوشی برای جراحی فرنکتومی زبان با لیزر استفاده می شود. بی حسی حدود 30-45 دقیقه بعد از عمل از بین می رود. اگر چسباندن نوزاد در ابتدا دشوار بود، نگران نباشید.

فرنوم های خلفی، احتمالا به چند هفته تمرین نیاز داشته باشند تا نتیجه را نشان بدهند. بنابراین تمرینات تجویز شده بعد از جراحی فرنکتومی را رعایت کنید. با یک مشاور شیردهی و در صورت امکان یک تراپیست (درمانگر جمجمه ، کایروپراکتور کودکان و …) همکاری کنید تا شانس موفقیت جراحی افزایش یابد.

مراقبت های بعد از جراحی فرنوم زبان با لیزر

 • اگر دو زخم تازه در دهان در مجاورت هم وجود داشته باشد، به هم میچسبند. بنابراین مهم است که آنها را باز نگه دارید.
 • خطر اصلی ترشحات فرنوم زبانی یا فرنوم لب این است که دهان آنقدر سریع ترمیم می شود که ممکن است زخم ها زودتر از موعد، به هم بچسبند و باعث ایجاد محدودیت جدید و تداوم یا بازگشت علائم شود.
 • زخم ها در زمان بهبودی به سمت مرکز خود منقبض می شوند، بنابراین باید آن ها را باز نگه دارید. التیام زخم ها در هفته های دوم و سوم بهبودی یعنی زمانی که ممکن است اتصال مجدد رخ دهد، سخت می شود. بنابراین تمرینات را به مدت 4 هفته پس از جراحی فرنوم زبان با لیزر ادامه دهید.

پاسخ به سوالات در مورد لیزر دندانپزشکی | جراحی لثه با لیزر

مدیریت فعال زخم – تمرینات کششی

 • مدیریت فعال و صحیح زخم راه دستیابی به نتیجه مطلوب است.
 • داشتن آرامش و مثبت اندیشی نکته مهمی است.
 • باید به فرزند خود نشان دهید که چیز دردناکی وجود ندارد. شوخ طبع باشید.
 • منظور از تمرین، تمرینات شدید و طولانی مدت نیست.

تمرینات کششی با حرکات سریع و دقیق

 • هنگام تمرینات، به ویژه در چند روز اول، مقدار کمی لکه بینی یا خونریزی عادی است.
 • تکرار بیش از حد یک تمرین؛ اگر تمرین سختی را مکرراً انجام می دهید، مراقب باشید بافتی که دوباره به هم متصل شده است را باز نکنید.

شما می توانید از تایلنول، ایبوپروفن (از 6ماهگی به بعد) یا سایر اقدامات هومیوپاتی، برای بهبود درد استفاده کنید. از چند روز پس از عمل، ظاهر زخم سفید یا زرد به نظر می رسد. این یک پاسخ التهابی طبیعی است. در حقیقت روش طبیعی بدن برای بستن زخم است.

کشش لب فوقانی
 • این روش، تمرینی آسان برای کشیدن دو ناحیه است و اگر می خواهید هم لب و هم زبان را کشش دهید، با لب شروع کنید.
 • انگشت خود را زیر لب، در چین لب قرار دهید و آن را تا جایی که امکان دارد بالا ببرید تا زمانی که در لب احساس مقاومت کنید. 5 ثانیه نگه دارید.
 • هدف کشش این است که سطوح مخالف لب و لثه را باز کنید تا به هم نچسبند.
 • مراحل را تکرار کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص جراحی لثه با لیزر

کشش های زیر زبان:
 • هدف این است که قسمت لوزی لب را در جهت بالا و پایین باز کنید و نیروی خود را به طرف لوزی لب متمرکز کنید.
 • بالا: دو انگشت اشاره را از سمت نوک انگشتان وارد دهان کرده و در زیر زبان حرکت دهید و قسمت لوزی را هدف قرار داده و قسمت خلفی زبان را برداشته و به سمت سقف دهان بلند کنید. به مدت 5 ثانیه نگه دارید، استراحت کنید و دوباره این کار را انجام دهید. هدف این است که قسمت لوزی شکل زیر زبان را کاملاً باز کنید تا بتوانید کل بخش لوزی شکل را لمس کنید.
 • چین قسمت لوزی شکل در وسط اولین جایی است که دوباره وصل می شود.
 • در پایین: یک انگشت اشاره را در کف دهان در قسمت لوزی شکل قرار دهید و نیروی خود را به سمت پایه گردن متمرکز کنید و 5 ثانیه نگه دارید.
 • مراحل را دوباره تکرار کنید.

لیزر درمانی سرد

در لیزر درمانی سرد یا لیزر درمانی سطح پایین(LLLT) ، فتوتراپی از طول موج های خاصی از نور برای تعامل با بافت استفاده می کند و این مسئله می تواند باعث تسریع روند بهبودی شود. این یک روش موثر، غیرتهاجمی و بدون دارو است که عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. لیزر درمانی سرد بیش از 40 سال است که در جهان به عنوان ابزاری برای کاهش درد و تسریع روند بهبود استفاده می شود. پزشکان حرفه ای از فتوتراپی برای تحریک فرایندهای طبیعی ترمیم بدن در سطح سلولی استفاده می کنند.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت جراحی لثه با لیزر ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

مزیت های ترمیم دندان با لیزر

تشخیص علائم و درمان بیماری های لثه با لیزر

کاربرد انواع لیزر دندان در ارتودنسی

سوالی دارید? چت در واتساپ