بایدها و نبایدها در بهبودی پس از جراحی لثه با لیزر

بررسی بایدها و نبایدهای بهبودی پس از جراحی لثه با لیزر

در پی پیشرفت های سرسام آور در دندانپزشکی، دندانپزشکان بیشتری خدمات دندانپزشکی لیزری را ارائه می دهند. اگر در حال انجام جراحی لثه با لیزر هستید. باید گام‌های مناسب برای بهبودی بردارید و از بهبودی صاف و سریع پس از عمل خود اطمینان حاصل کنید. در ادامه این مطلب سایت دکتر حسین برجیان متخصص جراحی لثه با لیزر به بررسی بایدها و نبایدها در بهبودی پس از جراحی لثه با لیزر میپردازیم.

اگرچه لیزر دندان درد یا ناراحتی کمی به همراه دارد. لثه های شما همچنان نیاز به بهبود دارند. هنگامی که عمل شما کامل شد. دندانپزشک شما لیستی از دستورالعمل های خاص در مورد اینکه چگونه می توانید به بهترین شکل پس از جراحی دهان خود بهبود پیدا کنید. به شما ارائه می دهد. به شما کمک می کند راحت باشید. از هر گونه عارضه ای جلوگیری کنید و به سرعت بهبود پیدا کنید.

آشنایی با جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر به استفاده از فیبر لیزری کوچک به عرض سه تار موی انسان برای دسترسی و از بین بردن باکتری ها و بافت های عفونی در جیب های داخلی روی خط لثه اشاره دارد. دندانپزشکان علاوه بر درمان بیماری های لثه متوسط تا شدید، از لیزر برای برداشتن بافت لثه بیش از حد رشد کرده تا ظاهر دندان های کوتاه را طولانی تر کنند.

برخلاف جراحی سنتی لثه که نیاز به برش و بخیه دارد. فناوری لیزر یک گزینه کم تهاجمی است که تغییرات قابل مشاهده در ناحیه تحت درمان ایجاد نمی کند.

کاهش فعالیت و استراحت

  • از آنجایی که بدن شما نیاز به ریکاوری دارد، بهتر است حتما بقیه روز را به استراحت بگذرانید.
  • هر کاری که نیاز به فعالیت بدنی دارد را انجام ندهید
  • پس از خروج از مطب دندانپزشکی حتما از ورزش یا بلند کردن اجسام خودداری کنید. هر گونه فعالیت بدنی شدید خطر خونریزی بعد از عمل را افزایش می دهد که ممکن است در بهبودی مناسب اختلال ایجاد کند.

انتخاب های هوشمندانه غذا

لثه های شما لخته یا دلمه های ریز روی نواحی تحت درمان خواهند داشت. از آنجایی که این لخته ها برای روند بهبودی ضروری هستند. مطمئن شوید که با جویدن بیش از حد از جای خود خارج نشوند. به همین دلیل، بهتر است در هفته اول پس از جراحی لثه با لیزر، یک رژیم غذایی مایع یا رژیم غذایی نرم داشته باشید تا بتوانید خیلی سریع تر بهبود پیدا کنید.

برای کمک به بهبودی لثه‌های شما بدون فشار اضافی ناشی از گاز گرفتن یا جویدن، دندانپزشک شما غذاهای مایع سرد مانند میلک شیک، آب میوه، ژل او، پودینگ و بستنی را برای سه روز اول توصیه می‌کند. فقط از نی پرهیز کنید.

رژیم غذایی لطیف شامل تخم مرغ، پودینگ، سس سیب، پوره سیب زمینی یا هر چیزی که در مخلوط کن مواد غذایی قرار داده شود. در روز چهارم تا هفتم بهترین نتیجه را خواهد داشت. همچنین ممکن است به سراغ غذاهای نرم مانند پاستا، مرغ یا ماهی بروید.

بهبود درمان دهان و دندان با لیزر دندانپزشکی | لیزر دندانپزشکی اصفهان

نجویدن غذاهای سفت، ترد

شما باید از گاز زدن یا گاز گرفتن غذاهای سفت، ترد و جویدنی مانند ذرت بو داده، سیب، نان سفت، چیپس، آجیل و آب نبات آدامس خودداری کنید. مطمئن شوید که از غذاهایی مانند سبزیجات خام، سالادها و گوشت هایی که می توانند بین دندان های شما قرار بگیرند دوری کنید.

رعایت بیشتر بهداشت دهان

  • در روز اول بعد از عمل، می توانید هر چند ساعت یک بار دهان خود را با آب نمک گرم بشویید. یک قاشق چایخوری نمک را در ½ فنجان آب گرم مخلوط کنید و این محلول را به مدت 15 تا 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید. علاوه بر تسکین ناحیه تحت درمان، شستشو با محلول آب نمک بقایای غذا را نیز از دهان شما پاک می کند. اما مراقب باشید به زور تف نکنید تا لخته از جای خود خارج نشود.
  • هنگام مسواک زدن، از یک مسواک نرم استفاده کنید. موها را با دقت به سمت سطوح دندان بچرخانید.
  • از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روی ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
    از چسباندن موها در جایی که جراحی لثه با لیزر انجام شده است خودداری کنید تا از جابجایی لخته‌های ریز تشکیل‌شده روی لثه‌ها جلوگیری کنید. پس از شروع بهبودی ناحیه ممکن است مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم را از سر بگیرید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان مرکز جراحی لثه با لیزر

کنترل خون ریزی

اگرچه دندانپزشک شما هرگونه خونریزی احتمالی را قبل از ترک مطب کنترل می کند. اما ممکن است تا چند ساعت پس از جراحی لثه با لیزر، تراوش خفیف را تجربه کنید. علاوه بر این، زمانی که بی حسی از بین می رود. ممکن است متوجه مقداری خون در بزاق خود شوید. یکی از بهترین راه‌ها برای به حداقل رساندن خونریزی این است که هنگام دراز کشیدن سر خود را کمی بالا نگه دارید. شب جراحی حتما با دو بالش بخوابید.

کاهش فشار روی لب ها و گونه ها

از آنجایی که می خواهید خطر خونریزی بعد از عمل را در طی هفت تا ده روز اول پس از عمل کاهش دهید. از فعالیت هایی که باعث فشار و حرکت بر روی لب ها و گونه های شما می شود خودداری کنید. این فعالیت‌ها شامل سرفه‌های شدید، استفاده از محصولات تنباکو، نوشیدن از طریق نی، منفجر کردن بادکنک‌ها و نواختن سازهای بادی است.

توجه :

سوالی دارید? چت در واتساپ