فرنوم لبی چیست؟

در داخل بدن ما فرنوم‌های زیادی وجود دارند.

اما ما تنها با آن‌هایی که داخل دهان هستند سرو کار داریم. به طور کلی در داخل دهان 2 نوع فرنوم لبی و زبانی داریم که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته‌اند:

فرنوم زبانی (Lingual frenum)

فرنوم زبانی، بافتی است که پایه زبان را به کف حفره دهان متصل می‌کند. این بافت به طور طبیعی در داخل دهانِ اغلبِ ما انسان‌ها وجود داشته و وظیفه کنترل حرکات زبان را بر عهده دارد. این بافت در بیشتر افراد، به اندازه کافی انعطاف‌پذیر هست که زبان بتواند بدون محدودیت آنچنانی، به اطراف حرکت کرده و به صحبت کردن، خوردن یا آشامیدن (که وظایف اصلی آن هستند) کمک کند.

فرنوم زبانی همیشه به درستی کار نمی‌کند!

فرنوم لینگوال یا زبانی در افراد مختلف، اندازه‌های متفاوتی دارد و گاهی اوقات می‌تواند حرکت زبان را تحت تاثیر قرار داده و آن را بسیار محدود کند.

فرنوم لبی چیست؟| لیزر دندانپزشکی اصفهان - 
طرح لبخند اصفهان

 

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص لیزر دندانپزشکی اصفهان

چسپندگی فرنوم زبان چه مشکلاتی برای افراد ایجاد می‌کند؟

کوتاهی یا چسپندگی فرنوم لینگوال، اغلب با نام گره زبانی یا آنکیلوگلوسیا (ankyloglossia) شناخته می‌شود.
این مشکل مخصوصاً برای نوزادان کوچک آزاردهنده‌تر است. زیرا تغذیه آن‌ها با شیر مادر یا شیشه شیر را با دشواری مواجه می‌کند.
این مشکل همچنین می‌تواند باعث مشکل در رفلکس بلع شود. به عبارتی، در حالتی که کودک حین بلع می‌بایست زبان خود را به سقف دهان نزدیک کند (یا به آن فشار وارد کند)، به اشتباه فشار نادرستی را به سمت دندان‌های جلو وارد می‌کند.
فرنکتومی با لیزر به شرطی که در سن مناسب انجام شود، می‌تواند با برداشتن بافت اضافی و غیرطبیعی فرنوم به پیشگیری و یا برطرف شدن مشکلات فوق کمک زیادی کند.


مطالب مرتبط :

خدمت فرنکتومی جراحی بند لب با لیزر

فرنوم لینگوال

سوالی دارید? چت در واتساپ