لیزر دندان‌پزشکی چیست؟

دندان‌پزشکی با کمک لیزر شاید یک روش نوین و امروزی به نظر برسد. اما استفاده از پرتو‌‌‌های لیزر بر‌‌‌ای تسهیل درمان‌های دندان‎‌پزشکی سابقه‌‌‌‌ای طولانی دارند و می‌‌توان گفت که قدمت آن به ۳۰ سال قبل باز می‌گردد. امروزه لیزر در درمان‌های مختلف دندان‌پزشکی بیشتر از گذشته مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به مزیت‌های فراوانی که نسبت به روش سنتی و معمولی دارد، دار‌‌‌ای طرف‌داران بسیاری است. اگر می‌خواهید با کاربرد لیزر در دندان‌پزشکی بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می‌‌کنیم تا پایان ‌‌‌این مطلب از لیزر دندانپزشکی اصفهان با ما همراه باشید.

لیزر چیست؟

لیزر (Laser) مخفف عبارت light amplification by the stimulated emission of radiation و به معنی تقویت نور به روش گسیل القایی تابش است. در واقع لیزر به دستگاه خاصی اشاره دارد که پرتو‌‌‌های نور یا انرژی را از منبع خارجی می‌گیرد و با استفاده از روش‌های خاصی در درون خود آن را چندین برابر تقویت می‌‌کند و به صورت پرتو‌‌‌های نوری باریک و موازی با هم که دار‌‌‌ای طول موج مشخصی هستند می‌ تاباند. ‌‌‌این پرتو‌ها به صورت تابش خطی نور قابل مشاهده هستند. پرتو‌‌‌های لیزری کاربرد‌‌‌های بسیاری در صنایع مختلف به ویژه پزشکی و دندان‌پزشکی دارند.

لیزر دندان‌پزشکی چیست؟|لیزر دندانپزشکی اصفهان - 
طرح لبخند اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص لیزر دندانپزشکی اصفهان

لیزر دندان‌پزشکی چیست؟

دسته‌ای از لیزر‌ها به صورت اختصاصی جهت انجام درمان‌های دندان‌پزشکی طراحی و تولید شده‌‌‌اند. به ‌‌‌این نوع از لیزر‌ها، لیزر دندان یا لیزر دندان‌پزشکی می‌‌گویند. لیزر‌‌‌‌هایی که در دندان‌پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند کاملا بی‌خطر و ‌‌‌ایمن هستند و با لیزر‌‌‌های صنعتی متفاوت‌‌اند. به‌طوری‌که پرتو‌‌‌های آن‌‌ها دار‌‌‌ای طول موج‌های متفاوتی با لیزر‌‌‌های صنعتی بوده و آسیبی به لثه و د‌هان بیمار وارد نخواهد کرد.

با توجه به ‌‌‌اینکه طول موج لیزر دندان‌پزشکی در چه محدوده ‌‌‌ای است، ‌‌‌این لیزر‌ها به دو نوع لیزر بافت سخت و لیزر بافت نرم تقسیم‌بندی می‌‌شوند که هر یک کاربرد‌‌‌های متفاوتی دارند. از‌‌‌این‌رو هنگام صحبت از کاربرد لیزر در دندان‌پزشکی منظور استفاده از لیزر‌‌‌های بافت سخت و نرم است.


مطالعه بیشتر :

درمان پوسیدگی دندان با فناوری لیزر
سوالی دارید? چت در واتساپ