روش های جراحی افزایش تاج دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان می‌تواند از ۳ طریق صورت بگیرد.

  1. جراحی سنتی
  2. لیزر درمانی
  3. الکتروسرجری
  • جراحی افزایش تاج دندان به روش جراحی سنتی

در این روش پس از تزریق بی حسی موضعی، بخشی از لثه که برای درمان عمیق ریشه و دندان مورد هدف است برش خورده و کنار زده می‌شود. پس از انجام ترمیم دندان‌ها، لثه به جای خود برمی‌گردد.

به این روش سنتی ژنژیوکتومی نیز گفته می‌شود. در این روش لازم است پس از برش ایجاد شده توسط اسکالپل محل جراحی بخیه زده شود. طول درمان لثه پس از انجام جراحی سنتی افزایش طول تاج دندان حدودا ۱۰ روز است.

  • افزایش تاج دندان با لیزر

این روش به نام لیزر درمانی نیز شناخته می‌شود. در لیزر درمانی با استفاده از لیزر، بخشی از لثه هدف برداشته می‌شود. این روش بسیار سطحی و جزیی است و عمدتا برای مشکلات عمیق مثل مشکلات ریشه‌ای یا شکستگی‌های عمیق دندان کاربردی ندارد.

افزایش طول تاج دندان با لیزر در مقابل سایر روش‌ها مزایای بیشتری دارد. برای مثال، خونریزی کمتری در این روش اتفاق می‌افتد. زیرا لیزر دقت عمل بالایی در برش لثه دارد و این امر به معنای کم شدن خونریزی، کم شدن درد و حتی تورم در ناحیه لثه مورد نظر می‌شود.

علاوه بر این، طول بهبودی شما پس از انجام این جراحی با لیزر، بسیار کوتاه‌تر از جراحی به روش سنتی خواهد بود و شما پس از گذشت ۲ الی ۳ روز می‌توانید به شرایط نرمال و طبیعی خود بازگردید.

  • افزایش تاج دندان با الکتروسرجری

از این روش عمدتا برای زیبایی لثه استفاده می‌شود و غالبا افرادی که دارای لبخند لثه‌ای از آن استفاده می‌کنند. این روش در مقایسه با روش‌های دیگر تهاجم کمتری دارد. علاوه بر این، خط لثه به صورتی زیبا و متقارن (بدون نیاز به بخیه) برداشته می‌شود.


مطالعه بیشتر:

مراحل و مزایای افزایش طول تاج دندان

تاج دندان و لیزر دندانپزشکی

افزایش طول تاج دندان با فناوری لیزر
سوالی دارید? چت در واتساپ