بررسی سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان فرآیندی است که لکه ها را از روی دندان پاک می کند و البته دندان ها سفیدتر می شوند. سفید کردن دندان با لیزر یک روش بدون درد است که می تواند دندان های شما را تا 7 درجه سفیدتر کند. در این مطلب از سایت مرکز تخصصی لیزر دندانپزشکی اصفهان سفید کردن دندان با لیزر را بررسی خواهیم کرد.

در سفید کردن دندان با لیزر، رنگدانه‌هایی را که مسئول تغییر رنگ دندان‌ها هستند. با استفاده از ماده سفیدکننده و اثربخشی پرتو لیزر از بین می‌برد. لیزر عامل سفید کننده دندان را فعال می کند تا سریعتر و موثرتر عمل کند. در عین حال، رنگدانه های موجود در سطح مینا یا دندان را تجزیه می کند و عامل سفید کننده را برای از بین بردن آنها تسهیل می کند.

دلایل تغییر رنگ دندان چیست؟

رنگ دندان ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و اغلب سایه های زرد یا حتی خاکستری دارد. دلایل مختلفی برای تغییر رنگ و لکه دار شدن دندان های شما وجود دارد. آنها را می توان به دو دسته تقسیم کرد: لکه های اگزوژن و درون زا. لکه‌های برون‌زا علائمی هستند که در اثر سال‌ها مصرف قهوه، چای، شراب قرمز، نوشابه، میوه‌ها، آب سبزیجات، غذاهای با رنگ روشن و البته تنباکو روی سطح دندان ظاهر می‌شوند.

تجمع سنگ پالپ در طول زمان نیز باعث تغییر رنگ می شود. لکه های اگزوژن به راحتی با مسواک زدن، نخ دندان و تمیز کردن دندان پاک می شوند. اگر تغییر رنگ بیشتر باشد، دندان ها باید سفید شوند تا به رنگ طبیعی خود یا حتی رنگ سفیدتر و روشن تر برگردند.

از طرف دیگر لکه های درون زا لکه هایی هستند که از تغییر رنگ خود دندان به وجود می آیند. اگر فردی تتراسایکلین مصرف کرده باشد، به احتمال زیاد رنگ زرد یا قهوه ای تیره در دندان هایش ایجاد می شود. مصرف بیش از حد فلوراید می تواند باعث هایپر فلوروزیس شود که از لکه های سفیدی که روی دندان ایجاد می شود مشهود است.

آسیب یا عصب کشی دندان دو عامل تغییر رنگ درون زا هستند زیرا اغلب منجر به تغییر رنگ دندان به دلیل آسیب و غیرفعال شدن عصب می شوند. تغییر رنگ ناشی از عوامل درون زا به سادگی با یک بلیچینگ به سختی قابل بازگشت است، بسیاری از اوقات برای رسیدن به نتیجه سفید و طبیعی مطلوب به کمک صورت یا تاج نیاز داریم.

مراحل روش سفید کردن دندان با لیزر

برای درک این فرآیند، نحوه سفید کردن دندان با لیزر را به تدریج بررسی خواهیم کرد.

مرحله نحست

اول از همه، حفره دهان بیمار باید از نظر پوسیدگی دندان و سایر آسیب ها بررسی شود. قبل از سفید کردن، بهتر است تمام حفره های هیولایی را از بین ببرید. در این صورت دندانپزشک رنگ پرکردگی ها یا پروتزها را نه با توجه به سایه موجود دندان ها، بلکه با توجه به رنگ دلخواه انتخاب می کند که پس از شفاف سازی می خواهید به آن برسید. شما نمی توانید دندان هایی را که نیاز به درمان دارند سفید کنید – این نه تنها بی فایده است، بلکه خطرناک است، می تواند منجر به عواقب ناخوشایندی شود.

دومین مرحله

هنگامی که حفره دهان آماده شد، دندان ها و لثه ها بهبود یافتند، می توانید فرآیند سفید کردن را شروع کنید. لب های بیمار با ابزار خاصی ثابت می شود تا مزاحم نشود. لثه ها و سایر بافت های نرم باید زیر یک لایه محافظ پنهان شوند، در غیر این صورت ممکن است در معرض لیزر آسیب ببینند.
سپس محلول خاصی از پراکسید هیدروژن روی دندان ها اعمال می شود که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم. هیچ ترکیب شیمیایی پیچیده ای در آن وجود ندارد، که برای دندان ها بسیار مهم است – آنها ایمن و سالم می مانند.

جرم گیری پریودنتال با لیزر و روت پلنینگ | لیزر دندانپزشکی اصفهان

مرحله سوم

هنگامی که همه چیز آماده شد، پزشک نوردهی لیزر را شروع می کند – حدود 30 ثانیه برای هر دندان. هنگامی که هر دندان درمان می شود، لایه های محافظ برداشته می شود، حفره دهان تمیز می شود. در نتیجه، دندان‌ها با آماده‌سازی‌های حاوی فلوراید درمان می‌شوند که مینای دندان را نامنظم می‌کند و به عنوان مثال، نتیجه به‌دست‌آمده از این روش را اصلاح می‌کند.

به طور کلی، این روش بدون انحراف خاص از یک پزشک مجرب حدود یک ساعت طول می کشد. اثر سفید کننده بلافاصله قابل توجه است. در صورت لزوم، روش های مختلفی برای رسیدن به نتیجه مطلوب انجام می شود. فاصله زمانی بین روش ها توسط دندانپزشک تعیین می شود.

عوارض و درد سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان یک فرآیند کاملا بدون درد است، اگر توسط یک دندانپزشک حرفه ای انجام شود. عواملی که دندانپزشک باید به دنبال آن باشد تا دردی احساس نکنید عبارتند از:

 • بدون هیچ گونه فرسایش دندان و یا بدون دندان در معرض نواحی عاج. اگر دندانپزشک شما متوجه هر یک از این دو شد، باید آنها را با مهر و موم سفید (رزین) بپوشاند تا بهترین نتیجه زیبایی را حفظ کند.
 • از مواد سفید کننده دندان به میزان و کیفیت مناسب استفاده کنید تا هیچ گونه ناراحتی و حساسیت شدید ایجاد نشود.
 • آتل (دندان ها) را به درستی ایجاد کنید تا به درستی جا بیفتند و ژل از بین نرود.
 • در صورت وجود علائم، به آرامی احساس می شوند. در این صورت می توانید به برنامه روزانه خود ادامه دهید. در عین حال، می توان آن را برای چند روز متوقف کرد.

از طرف دیگر، وقتی به عوارض جانبی اشاره می کنیم، حساسیت به لثه تنها عارضه جانبی احتمالی است که ممکن است بیمار در طول درمان دندان تجربه کند که ضعیف می شود.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان

مزایای سفید کردن دندان با لیزر چیست؟

سفید کردن دندان با لیزر مزایای زیادی دارد.

 • سفید کردن با لیزر واقعاً قادر است رنگ دندان را بین 8 تا 10 تن بهبود بخشد. این یک نتیجه بسیار واقعی و شگفت انگیز برای چشم است.
 • لازم نیست منتظر نتیجه فرآیند سفید شدن باشید – بلافاصله قابل مشاهده و قابل درک است.
 • بلیچینگ با لیزر بسیار سریعتر از مثلاً سفید کردن نور است.
  فرآیند سریعی دارد – حداکثر 1 ساعت طول می کشد.
 • سفید کردن دندان با لیزر بسته به کیفیت مراقبت از دندان، نتیجه خود را برای یک سال یا حتی بیشتر حفظ می کند. (برای مقایسه، بلیچینگ LED حداکثر 3-4 ماه طول می کشد.)
 • تابش لیزر یک اثر لذت بخش دیگر دارد – کاملا ضد عفونی می کند، رشد باکتری ها را در حفره دهان مهار می کند. این یک پیشگیری برجسته از پوسیدگی است.
 • پس از انجام فرآیند سفید کردن با لیزر که در مراحل مختلف انجام می شود، دندان ها نه تنها سفیدتر می شوند، بلکه با سطحی صاف و براق نیز صاف می شوند.
 • پس از سفید کردن با لیزر، حساسیت مینای دندان افزایش نمی یابد، برعکس، معدنی شدن در پایان عمل به شما امکان می دهد مینای دندان را قوی تر و سالم تر کنید.
 • فرآیند بلیچینگ با لیزر کاملاً بدون درد است که فاکتور مهمی است.
 • خود بیمار نیازی به انجام کاری ندارد.

توجه :


مطالب پیشنهادی: 

پر کردن دندان با لیزر

جرم گیری پریودنتال با لیزر و روت پلنینگ

بهبود درمان دهان و دندان با لیزر دندانپزشکی

سوالی دارید? چت در واتساپ