8 چیز که اختلال مفصل گیجگاهی فکی TMJ را بدتر میکند!

اگر شما با اختلال مفصل گیجگاهی فکی TMJ دست و پنجه نرم میکنید، ممکن است حساسیت و درد ضعیف، یا درد قابل توجه و قفل شدن فک را تجربه کنید.  اجتناب کردن از انجام کارهایی که باعث بدتر شدن TMJ شما میشود، امر مهمی برای مدیریت کردن شرایط این اختلال و جلوگیری از شعله ور شدن آن است.

مفصل گیجگاهی فکی، فک را به جمجمه متصل می کند. شما هر روز از این مفصل هنگام غذا خوردن، نوشیدن و صحبت کردن استفاده می کنید. یک صفحه یا دیسک کوچک در این مفصل به استخوان فک شما این  امکان را  می دهد که به صورت نرمال حرکت کند و سر بخورد.

در اختلال مفصل گیجگاهی فکی یا همان TMJ این دیسک جابجا می شود. این عارضه منجر به صدا دادن مفصل فک، چفت شدن، و در نهایت محدودیت حرکتی استخوان فک می شود. همچنین میتواند باعث درد در فک یا صورت شما شود. و ماهیچه های اطراف فک شما ضعیف شده و یا دچار اسپاسم و درد شوند. هر چیزی که مفصل را تحت استرس یا کار بیش از حد قرار دهد، میتواند علائم TMJ را بدتر و سریع تر کند.

در این متن بررسی می کنیم که چه کار هایی را انجام ندهیم اگر به TMJ مبتلا هستیم. با دنبال کردن این استراتژی ها شما میتوانید جلوی تشدید آسیب به مفصل را بگیرید و درد TMJ را کنترل کنید.

 • از جویدن آدامس خودداری کنید

شاید جویدن آدامس خیلی لذت بخش باشد. اما اگر شما به اختلال مفصل گیجگاهی فکی دچار هستید، باید از جویدن آدامس خودداری کنید.

پر مصرف ترین مفصل در بدن مفصل فک است. کم کردن استفاده های بیش از حد از عضله ها و مفصل فک، فشار وارده را کم میکند و اجازه استراحت به مفصل گیجگاهی فکی را می دهد.

استراحت دادن به عضلات آسیب دیده و مفصل دردناک اولین قدم برای کنترل علائم TMJ و کمتر شدن درد این اختلال است.

 • از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید

نان شیرینی حلقوی و آبنبات ها خوشمزه هستند. ولی برای فک جویدن آنها سخت است.

این غذا ها ممکن است به استخوان فک استرس بیش از حد وارد کنند، در نتیجه جلوی استراحت مفصل را برای بهتر شدن میگیرند.

 • از فعالیت های غیر کاربردی فک اجتناب کنید

در طول روز ممکن است ما کار های غیر ارادی زیادی را از روی عادت با فک خود انجام دهیم مثل:

 1. جویدن بدون فکر و غیر ارادی سر مداد هنگام خواندن و نوشتن.
 2. جویدن گوشه های ناخن، یا تکه هایی از بند های لباس هنگام نگاه کردن تلویزیون یا گشت و گذار در اینترنت.
 3. مکیدن انگشت توسط بچه ها و نوزادان.

این فعالیت های غیر ضروری ممکن است به اختلال مفصل گیجگاهی فکی شما استرس وارد کند و پروسه بهبودی را به تاخیر بیاندازد.

 • از استراحت کردن روی چانه خود خودداری کنید

برخی از افراد برای استراحت هنگامی که در حال مطالعه، تماشای تلویزیون یا گشت زدن در فضای مجازی هستند، فک خود را روی دستانشان قرار می دهند. این پوزیشن شاید بسیار راحت باشد ولی قطعا به فک شما آسیب می زند.

این فشار یکطرفه به فک ممکن است به مفصل منتقل شده و دیسک را جابجا کند. و در نهایت ممکن است مشکلاتی را در باز و بسته کردن فک برای شما بوجود آورد.

 • از جویدن فقط در یک طرف دهان خودداری کنید

بیشتر ما ممکن است با یک سمت دهانمان بیشتر از طرف دیگری غذا بجویم. این موضوع میتواند مفصل گیجگاهی آن سمت و همچنین عضلات دور تا دور مفصل را دچار استرس کند. همین امر منجر به درد فک و اختلال عملکرد در مفصل می شود.

سعی کنید روی عادات جویدن خود آگاهی داشته باشید و اطمینان داشته باشید که غذا را هنگام جویدن در دو سمت دهان تقسیم می کنید. اگر مشکلات دهان و دندان به شما اجازه این کار را نمی دهد، بهتر است با مراجعه به دندانپزشک مشکل دندان ها را برطرف کرده تا با خیال آسوده بتوانید با کل دندان ها بجوید.

 • سعی کنید دندان هایتان را روی هم فشار ندهید

دندان قروچه نام علمی فشردن دندان ها روی یکدیگر است. این اتفاق میتواند در طول روز یا در هنگام خواب برای شما بیافتد. دندان قروچه یکی از مشکلات بزرگ افراد دچار TMJ می باشد. وقتی دندان ها روی هم فشرده می شوند استرس بسیار زیادی به مفصل و فک و عضله های اطراف آنها وارد می شود.

 • از قوز کردن خودداری کنید

آیا میدانستید که عملکرد فک شما رابطه بسیار نزدیکی با نحوه قرارگیری و وضعیت بدن شما دارد؟

فک شما بهترین عملکرد را وقتی دارد که سر بالاتر و صاف تر نسبت به ستون فقرات گردنی و وضعیت بدن شما صاف است. هنگام قوز کردن و خمیده بودن، کارکرد و باز و بسته شدن استخوان فک و عضلات دچار تغییر می شوند.

وقتی شما برای TMJ تحت درمان هستید، فیزیوتراپیست با شما در مورد وضعیت بدنتان کار میکند و آن را اصلاح می کند. این درمان ممکن است شامل حرکات کششی برای عضلات پشت و شانه ها و تنظیم یادآوری های مختلف برای صاف نشستن باشد.

اجرای حرکات اصلاحی برای قوز کردن، بهترین راه برای قرار گرفتن وضعیت بدن در حالت صحیح است. صاف نشستن و صاف ایستادن و اجتناب از قوز کردن میتواند به حرکت بهتر فک شما کمک ویژه ای کند.

 • برای دریافت درمان صبر نکنید

بیشتر افراد با مشکلات عضلانی اسکلتی آنقدر صبر می کنند تا درد باعث محدودیت حرکتی در آنها شود. اما اگر شما احساس درد و مشکل در مفصل فک (که پر استفاده ترین مفصل در بدن است) دارید، نباید برای دریافت درمان صبر کنید.

TMJ معمولا با بیماری هایی که خود محدود کننده هستند ( به خودی خود برطرف می شود).  پیشرونده نیستند و با درمان های محافظه کارانه، سرعت بهبودی خوبی دارند ویژگی های یکسانی دارد. به این معنی که دلایل زیادی وجود دارند که باعث می شوند به شما توصیه کنیم در اقدام برای درمان تعلل نکنید.

اگر مشکوک هستید که به TMJ مبتلا هستید، با پزشک جراحی دهان، فک و صورت که متخصص TMJ است، برای تشخیص دقیق تر مشورت کنید. همچنین می توانید با مراجعه برای فیزیوتراپی TMJ و گرفتن تمرین های ورزشی از پیشرفت و کنترل این اختلال بهره مند شوید. البته که مراجعه به متخصص درد های دهان (متخصص فک و صورت) نیز گزینه مناسب بعدی است.

کنترل درد مفصل گیجگاهی فکی TMJ | لیزر دندانپزشکی اصفهان - طرح لبخند اصفهان | دکتر حسین برجیان

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.

درمان چیست؟

درمان TMJ شامل موارد زیر است:

 1. تمرین برای حرکت صحیح و نرمال فک
 2. درمان های ضد التهابی
 3. جمع کردن مفصل
 4. درمان های بهبود دهنده حرکات عضلانی
 5. درمان TMJ با لیزر

ممکن است برای جلوگیری از دندان قروچه در شب که میتواند منجر به درد عضلات فک و TMJ شود، آتل یا محافظ های شبانه برای شما تجویز شود.

در تعداد محدودی از کیس ها، ممکن است برای برطرف کردن مشکل جراحی را پیشنهاد دهند. اگرچه که جراحی TMJ به عنوان آخرین گزینه پیشنهاد میشود.

حرف آخر

اختلال مفصل گیجگاهی فکی ممکن است دردناک باشد و توانایی شما برای استفاده از فک و دهانتان را محدود کند. مهمترین امر که به بهبودی شما سرعت میبخشد، خودداری کردن از انجام کارهای غیر ضروری و وارد کردن استرس بیش از حد به این مفصل است. با انجام کار درست و انجام ندادن موارد بالا میتوانید به راحتی شرایط خود را کنترل کنید و مسیر بهبودی را به راحتی طی کنید.

صفحه ی دکتر حسین برجیان را در کلینیک 24 مشاهده نمایید.

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.


مطالب پیشنهادی دکتر حسین برجیان (لیزر دندانپزشکی اصفهانطرح لبخند اصفهان):

درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی با لیزر دندانپزشکی

روش‌های تشخیص اختلال مفصل گیجگاهی فکی به چه صورت است؟

بیماری های مفصل تمپورومندیبولار یا TMD

علائم بیماری مفصل گیجگاهی فکی چیست؟

سوالی دارید? چت در واتساپ