درمان درد فک ناشی از آرتروز آرتریت روماتوئید (RA)

درد فک ناشی از آرتروز آرتریت روماتوئید با داروها و روش‌های درمان خانگی قابل درمان است.

  • داروها

آرتروز آرتریت روماتوئید با داروهایی که سیستم ایمنی بدن شما را هدف قرار می دهند و التهاب را در سراسر بدن کاهش می دهند، درمان می شود. این داروها به نام داروهای ضد التهاب و تغییردهنده بیماری یا DMARDs شناخته می‌شوند و می‌توانند به کاهش درد در فک و مفاصل دیگر در بدن شما کمک کنند. با این حال مدت زمانی طول خواهد کشید تا این داروها مؤثر واقع شوند و ممکن است تا چندین ماه هم طول بکشد.

داروهای ضد التهاب عموماً برای درمان درد فک ناشی از آرتروز آرتریت روماتوئید استفاده می‌شوند. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) که بدون نسخه پزشک نیز می توان تهیه کرد، مانند Aleve (naproxen) و Advil (ibuprofen) به کاهش تورم و درد فک کمک می کنند. اگر این داروها موثر نباشند، پزشک شما ممکن است داروی استروئیدی مانند پردنیزولون تجویز کند.

  • راه‌های درمان آرتروز فک در خانه

دردهای فک را نیز می‌توان با روش‌های درمان در خانه درمان کرد مانند:

  1. استفاده از یخ یا گرما: به منظور کاهش درد و تورم، هم یخ و هم گرما می‌تواند مورد استفاده قرارگیرد برای این کار بر روی قسمتی از فک که درد دارد به مدت 10-20 دقیقه در هر بار و چندین بار در روز، بسته به علت درد از یخ و یا از گرما استفاده کرد. یخ می‌تواند درد و تورم را کاهش دهد، در حالی که گرما می‌تواند جریان خون را افزایش داده و عضلات را آرام کند.
  2. آرام سازی فک: دندان‌های خود را به هم نچسبانید. زیرا چسباندن آنها باعث افزایش فشار روی مفاصل TMJ التهابی شما خواهد شد و درد را بیشتر خواهد کرد.
  3. خوردن غذاهای نرم: در دوره تشدید درد، از خوردن غذاهای سخت یا چسبنده اجتناب کنید. این موضوع شامل آبنبات و آدامس نیز می شود.
  4. محدود کردن حرکت: زمانی که در حال خوردن، صحبت کردن یا عطسه کردن هستید، از حرکات کوچک‌تر فک استفاده کنید. باز کردن فک به طور کامل فشار روی مفاصل TMJ را افزایش می‌دهد.
  5. ماساژ عضلات دردناک: با انگشتان خود به مدت چند دقیقه به آرامی عضلات گونه ها و شکمی سر خود ماساژ دهید.
  6. استفاده از محافظ دهانی: در نظر داشته باشید که در زمان خواب، برای کاهش فشار روی مفاصل فک خود – به خصوص اگر عادت دارید دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهید و دندان قروچه می کنید، می‌توانید از یک محافظ دهانی استفاده نمایید.
  7. دست‌ها را دور نگه دارید: هنگامی که درد فک دارید، جلوی فک و چانه خود را با دستان خود نگه ندارید.

RA یک بیماری التهابی مزمن است.

این بیماری زمانی که سیستم ایمنی بدن به سلول‌های خود حمله می‌کند، ایجاد می‌شود. علائم آرتروز در فک شامل درد، سفت شدن عضلات فک، صدای کلیک و محدودیت حرکت می‌شود. درمان شامل مصرف داروهای ضد التهاب و روش‌های درمان در خانه است.

زندگی با آرتریت روماتوئید می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص در دوره تشدید. درد فک ممکن است آزار دهنده باشد. اما تغییر ساده در عادات شما می‌تواند تفاوت بزرگی را ایجاد کند. دستورالعمل‌های پزشک خود را درباره مصرف دارو و تغییرات در سبک زندگی رعایت کنید تا به کنترل التهاب‌کمک کند. در صورتی که دارو تاثیر نداشت به اطلاع پزشک خود برسانید.

 آرتروز آرتریت روماتوئید | لیزر دندانپزشکی اصفهان - طرح لبخند اصفهان | دکتر حسین برجیان

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.

درد فک ناشی از آرتریت روماتوئید چگونه است؟

آرتروز می‌تواند درد فک را در TMJ ها (مفاصلی که هنگام حرکت کردن فک بالا و پایین کار می کنند) ایجاد کند. RA باعث درد در دو طرف فک می‌شود که معمولاً هنگام خوردن غذاهای سخت یا چسبنده، یا باز کردن فک به طور کامل بدتر می‌شود

آرتریت روماتوئید چگونه بر روی فک شما تاثیر می‌گذارد؟

آرتریت روماتوئید باعث خراب شدن ساختارهای فک شما، از جمله غضروف، رباط، تاندون، عضلات و استخوان می‌شود. التهاب در مفاصل باعث درد، قرمزی، تورم و محدودیت های زیادی خواهد شد.

آیا آرتریت روماتوئید می‌تواند بر دندان‌های شما تاثیر بگذارد؟

آرتریت روماتوئید می‌تواند بیماری لثه و عفونت ها را ایجاد کند، که باعث می‌شود دندان‌های شما کم کم لق و خراب شوند.

صفحه ی دکتر حسین برجیان را در کلینیک 24 مشاهده نمایید.

صفحه ی رسمی اینستاگرام دکتر حسین برجیان را مشاهده نمایید.


مطالب پیشنهادی دکتر حسین برجیان (لیزر دندانپزشکی اصفهانطرح لبخند اصفهان):

انواع اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی

درد مفصل گیجگاهی فکی TMJ را کنترل کنید

آرتروز فک چیست؟

سوالی دارید? چت در واتساپ