جرم گیری پریودنتال با لیزر و روت پلنینگ

بیماری پریودنتال زمانی رخ می دهد که عفونت باکتریایی لثه به حدی شدید می شود که به ریشه دندان ها سرایت می کند. در موارد شدید، عفونت به استخوان فک راه پیدا می کند. در این مطلب از سایت مرکز تخصصی لیزر دندانپزشکی اصفهان جرم گیری پریودنتال با لیزر و روت پلنینگ را بررسی خواهیم کرد.

درمان بیماری پریودنتال ترکیبی از داروها با حذف باکتری های انباشته شده، پلاک و جرم در لثه، دندان و ریشه است. حذف دستی باکتری‌ها، پلاک‌ها و جرم‌هایی که باعث بیماری شدید لثه می‌شوند، با جرمگیری و صاف کردن ریشه انجام می‌شود. ابداعات در درمان بیماری پریودنتال اکنون به دندانپزشکان اجازه می دهد تا از لیزر درمانی برای رفع این مشکل استفاده کنند. هنگامی که یک دندانپزشک درمان لیزر را به بیماران مبتلا به بیماری شدید لثه پیشنهاد می کند، اغلب باید توضیح دهد که هم لیزر درمانی و هم جرم گیری سنتی و روت پلانینگ چگونه کار می کنند. آنها اغلب این دو را با هم مقایسه می کنند تا بیمار بتواند تصمیم بگیرد چه چیزی برای آنها بهتر است.

چگونه بیماری پریودنتال رخ می دهد

اگر رشد کند، باکتری‌های مضر دهان پلاک و تارتار ایجاد می‌کنند که روی دندان‌ها و همچنین لثه‌ها را می‌پوشاند. این باکتری ها این نواحی را نیز آلوده کرده و منجر به بیماری پیشرفته لثه می شود. در صورت عدم درمان، عفونت به استخوان فک گسترش می یابد و در نهایت سیستمیک می شود. تعدادی از عوامل می توانند باعث این بیماری شوند. عادات بد دهان مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و عدم رعایت بهداشت می تواند منجر به بیماری لثه شود. شرایط مزمن مانند دیابت و سابقه خانوادگی بیماری لثه نیز همینطور است.

درمان بیماری پریودنتال با جرم گیری و طرح ریزی ریشه (SRP)

جرم گیری و روت پلنینگ روشی است که برای تمیز کردن عمیق دندان های خارجی، لثه ها و ریشه ها استفاده می شود. برای از بین بردن باکتری ها، پلاک ها و جرم های بالا و زیر خط لثه عمل می کند. روال به این صورت است:

 • دندانپزشک با بی حسی موضعی لثه ها و دندان ها را بی حس می کند
 • دندانپزشک با استفاده از جرم‌گیر دندان، پلاک، جرم، باکتری‌ها و همچنین سمومی که از دندان بیرونی و پاکت‌های لثه تولید می‌کنند را از بین می‌برد.
 • سپس دندانپزشک با انجام روت پلنینگ سطح ریشه دندان ها را صاف می کند. این کار لثه ها را تشویق می کند تا ترمیم شوند، رشد کنند و دوباره به ریشه ها بچسبند
 • روت پلنینگ پاکت های عمیق لثه را می بندد و باکتری ها را از سطحی که برای ایجاد پلاک و تارتار در زیر خط لثه نیاز دارند، محروم می کند.

پر کردن دندان با لیزر | لیزر دندانپزشکی اصفهان

جراحی فلاپ لثه

دندانپزشک پریودنتال ممکن است درمان شدیدتری را انتخاب کند. آنها ممکن است تصمیم بگیرند که با جراحی لثه را از ریشه دندان بلند کنند تا ریشه و مقداری از استخوان فک نمایان شود تا تمیز کردن عمیق‌تر انجام شود. این روند به این صورت است:

 • ابتدا پریودنتیست دهان را بی حس می کند
 • سپس قبل از استفاده از چاقوی جراحی برای جدا کردن لثه از دندان، دندان های خارجی را تمیز می کنند
 • پس از بلند کردن لثه ها برای نمایان شدن ریشه ها و استخوان فک، پریودنتیست هرگونه بافت عفونی بین دندان ها و سوراخ های موجود در استخوان فک را برمی دارد.
 • آنها جرم گیری و روت پلنینگ را انجام می دهند
 • در نهایت لثه را در جای خود بخیه می زنند

لیزر درمانی

دندانپزشک پریودنتال از لیزر برای برداشتن بافت لثه آسیب دیده در پایه دندان ها استفاده می کند. برداشتن ریشه ها را برای تمیز کردن عمیق در معرض دید قرار می دهد و پریودنتیست اقدام به جرم گیری و صاف کردن ریشه می کند. جرم گیری را می توان با ابزارهای دستی یا مقیاس کننده صوتی پیشرفته انجام داد. در نهایت، لثه باقی می‌ماند تا ترمیم شود و دوباره به ریشه دندان بچسبد. برخی از پروتکل های درمانی از لیزر برای از بین بردن باکتری های مضر در لثه، ریشه دندان ها و استخوان های فک قبل از برداشتن پلاک و جرم استفاده می کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان

لیزر درمانی در مقابل درمان سنتی برای بیماری پریودنتال

در اینجا نحوه عملکرد لیزر در جراحی سنتی SRP و فلپ لثه آمده است:

 • لیزر درمانی باکتری ها و بافت های عفونی ریشه و استخوان فک را بدون هیچ جراحی هدف قرار می دهد
 • لیزرها بافت های بیمار را با دقت و دقت مورد هدف قرار می دهند
 • از آنجایی که لیزر غیر تهاجمی است، نیازی به استفاده از بیهوشی عمومی نیست
 • لیزر درمانی در مقایسه با جراحی فلپ لثه به زمان بهبودی کمتری نیاز دارد

آیا باید لیزر درمانی را انتخاب کنید؟

اگر دندانپزشک لیزر درمانی را به عنوان جایگزینی برای جراحی فلپ لثه یا ریشه‌گذاری و جرمگیری سنتی ارائه دهد، باید آن گزینه را انتخاب کنید. این کم تهاجمی ترین گزینه است، اما می تواند مراحل اولیه بیماری لثه را متوقف کند.

توجه :


مطالب پیشنهادی: 

موارد استفاده از لیزر دیود در دندانپزشکی

لیزر اربیوم در دندانپزشکی

پر کردن دندان با لیزر

سوالی دارید? چت در واتساپ