بهبود درمان دهان و دندان با لیزر دندانپزشکی

روش های بهبود درمان دهان و دندان با لیزر دندانپزشکی

لیزر دندانپزشکی می تواند روشی دقیق و موثر برای انجام بسیاری از اقدامات دندانپزشکی باشد. پتانسیل آن برای بهبود روش های دندانپزشکی به توانایی دندانپزشک برای کنترل توان خروجی و مدت زمان قرار گرفتن بر روی بافت (چه لثه یا ساختار دندان) بستگی دارد، که امکان درمان یک ناحیه بسیار خاص از تمرکز را بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف فراهم می کند. در این مطلب از سایت مرکز تخصصی لیزر دندانپزشکی اصفهان بهبود درمان دهان و دندان با لیزر دندانپزشکی را بررسی خواهیم کرد.

اگر خود را تا حدودی بیمار دندانپزشکی مضطرب می‌دانید و به دنبال ایمنی و آسایش شدید هستید، ممکن است به دنبال دندانپزشکی باشید که تکنیک‌های لیزر را در اقدامات و درمان‌های خود گنجانده باشند. تخمین زده می شود که 6 درصد از دندانپزشکان عمومی دارای لیزر برای کاربردهای بافت نرم هستند که انتظار می رود این تعداد در طول زمان افزایش یابد. با گسترش کاربردهای لیزرهای دندانی، تعداد بیشتری از دندانپزشکان از این فناوری برای ارائه درمان دقیق به بیماران استفاده می کنند که ممکن است درد و زمان بهبودی را به حداقل برساند.

فواید لیزر دندانپزشکی

  • رویه هایی که با استفاده از لیزرهای بافت نرم دندان انجام می شوند ممکن است نیازی به بخیه (بخیه) نداشته باشند.
  • برخی از روش ها نیازی به بیهوشی ندارند.
  • خونریزی را به حداقل می‌رساند زیرا پرتو نور پرانرژی به لخته شدن (انعقاد) رگ‌های خونی در معرض کمک می‌کند و در نتیجه از دست دادن خون جلوگیری می‌کند.
  • عفونت های باکتریایی به حداقل می رسد زیرا پرتو پرانرژی ناحیه ای را که روی آن کار می شود استریل می کند.
  • آسیب به بافت اطراف به حداقل می رسد.
  • زخم ها سریع تر بهبود می یابند و بافت ها می توانند بازسازی شوند.

انواع لیزرهای دندانپزشکی

سازمان غذا و دارو (FDA) انواع لیزرهای بافت سخت و نرم را برای استفاده در درمان دندان بزرگسالان و کودکان تایید کرده است. از آنجایی که لیزرهای دندانی دارای ویژگی‌های جذب منحصربه‌فرد هستند، برای انجام اقدامات دندانپزشکی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیزرهای بافت سخت:

در لیزرهای بافت سخت دارای طول موجی هستند که توسط هیدروکسی آپاتیت (نمک فسفات کلسیم موجود در استخوان و دندان) و آب بسیار قابل جذب است و برای برش ساختار دندان موثرتر است. لیزرهای بافت سخت شامل Erbium YAG و Erbium Chromium YSGG هستند. کاربرد اصلی لیزرهای بافت سخت برش استخوان و دندان با دقت بسیار بالا است. در لیزرهای بافت سخت اغلب در “آماده سازی” یا “شکل دهی” دندان ها برای باندینگ کامپوزیت، حذف مقادیر کمی از ساختار دندان و ترمیم برخی از پرکردگی های فرسوده دندان استفاده می شود.

لیزرهای بافت نرم:

لیزرهای بافت نرم دارای طول موجی هستند که توسط آب و هموگلوبین (پروتئین اکسیژن‌دهنده در گلبول‌های قرمز خون) بسیار قابل جذب است و آنها را برای مدیریت بافت نرم مؤثرتر می‌کند. در لیزرهای بافت نرم معمولاً شامل نئودیمیم YAG (Nd:YAG) و لیزرهای دایود هستند که ممکن است به عنوان جزئی از درمان پریودنتال استفاده شوند و توانایی کشتن باکتری ها و فعال کردن رشد مجدد بافت ها را دارند. لیزر دی اکسید کربن آسیب به بافت اطراف را به حداقل می رساند و بافت را سریعتر از روش فیبر نوری حذف می کند.

این دلیل اصلی است که بسیاری از افراد پس از استفاده از لیزر تقریباً هیچ درد پس از عمل را تجربه نمی کنند. همچنین، لیزرهای بافت نرم به بافت ها اجازه می دهد تا سریعتر بهبود یابند. به همین دلیل است که تعداد فزاینده‌ای از روش‌های دندانپزشکی زیبایی استفاده از لیزرهای بافت نرم را برای روش‌های مجسمه‌سازی لثه به کار می‌گیرند. برخی از فناوری لیزر دندان توسعه یافته است که بسته به نیاز بیمار می تواند برای تولید انرژی لیزر بافت سخت و نرم استفاده شود.

علاوه بر لیزرهایی که برای برش و شکل دادن به بافت‌های سخت و نرم استفاده می‌شوند. انواع دیگر لیزرها به‌طور خاص برای مشاهده داخل دندان‌ها و سلول‌ها با استفاده از توموگرافی انسجام نوری، یک تکنیک تصویربرداری غیرتهاجمی، طراحی شده‌اند. لیزرهای دیگر انرژی و پروتئین های خاصی را فراهم می کنند که به انتقال پیام ها بین سلول ها کمک می کند تا با توانایی طبیعی بدن برای استفاده از طیف های نور برای بهبود سلول های آسیب دیده مطابقت داشته باشد.

پر کردن دندان با لیزر | لیزر دندانپزشکی اصفهان

روش های لیزر دندانپزشکی در بافت سخت (دندان)

آشکارساز حفره:

لیزرهای دندانی بافت نرم با شدت کم ممکن است برای تشخیص زودهنگام حفره ها با ارائه خواندن محصولات جانبی تولید شده توسط پوسیدگی دندان استفاده شود.

پرکردن دندان/ آماده سازی دندان:

لیزرهای دندانی بافت سخت ممکن است نیاز به تزریق بی حسی موضعی و مته دندانپزشکی توربین سنتی را برطرف کند. لیزرهای مورد استفاده در روش های پرکردن دندان می توانند باکتری های واقع در حفره را از بین ببرند و به طور بالقوه منجر به بهبود ترمیم طولانی مدت دندان شوند. با این حال، لیزرهای دندانی برای جایگزینی پرکننده‌ها، آنله‌ها یا روکش‌های آمالگام مناسب نیستند.

حساسیت دندان:

لیزرهای دندانی ممکن است برای مهر و موم کردن لوله‌ها (واقع در ریشه دندان) که مسئول حساسیت دندان به سردی و گرمی هستند استفاده شود.

آپیکوکتومی:

برخی از روش های دندانپزشکی از لیزرهای دندانی برای کمک به درمان ریشه (ها) استفاده می کنند. یکی از این کاربردها، آپیکوکتومی به کمک لیزر (همچنین به عنوان “جراحی انتهای ریشه” نیز شناخته می شود)، یک روش ریشه ای رایج است که برای درمان کانال های ریشه عفونی طراحی شده و در عین حال از کشیدن دندان جلوگیری می کند. دقت لیزر به دندانپزشکان امکان دسترسی به بافت لثه را می دهد.

بافت عفونی یا ملتهب را بردارید و نوک ریشه دندان را جدا کنید و در عین حال ناراحتی و زمان بهبودی را به حداقل برسانید. هدف اصلی ترمیم دندان، حفظ هر چه بیشتر دندان طبیعی است. لیزرهای دندانی مورد استفاده در درمان ریشه دندان به دندانپزشکان این امکان را می دهد که به طور موثر سلامت دندان را بازیابی کنند و در عین حال از کشیدن دندان اجتناب کنند.

روش های لیزر دندانپزشکی در بافت نرم

افزایش طول تاج دندان:

لیزرهای دندانی می توانند بافت لثه (لیزر بافت نرم) و استخوان (لیزر بافت سخت) را تغییر شکل دهند تا ساختار دندان سالم تری را نشان دهد. چنین تغییر شکلی که از آن به عنوان افزایش طول تاج یاد می شود، پایه قوی تری برای قرار دادن ترمیم ها فراهم می کند.

لبخند لثه ای:

لیزرهای دندانی می توانند بافت لثه را تغییر شکل دهند تا ساختار سالم دندان را در معرض دید قرار دهد و ظاهر لبخند لثه ای را بهبود بخشد.

چسبندگی عضلانی (فرنولا):

فرنکتومی لیزری یک گزینه درمانی ایده آل برای کودکانی است که زبانشان بسته است. (فرنولوم محدود یا سفت) و نوزادانی که به دلیل حرکات محدود زبان قادر به تغذیه کافی با شیر مادر نیستند. فرنکتومی لیزری نیز ممکن است به از بین بردن اختلالات گفتاری کمک کند.

چین‌های بافت نرم (Epulis):

لیزرهای دندانی ممکن است برای برداشتن بدون درد و بدون بخیه چین‌های بافت نرم که اغلب در اثر دندان مصنوعی نامناسب ایجاد می‌شوند، استفاده شود.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان

سایر برنامه های کاربردی در لیزر دندانپزشکی

مشاهده بافت های دندان و لثه:

توموگرافی منسجم نوری روشی مطمئن تر برای دیدن داخل دندان و لثه در زمان واقعی است.

تومورهای خوش خیم:

لیزرهای دندانی ممکن است برای برداشتن بدون درد و بدون بخیه تومورهای خوش خیم از لثه، کام، دو طرف گونه و لب استفاده شود.

زخم های سرد:

لیزرهای دندانی با شدت کم درد ناشی از تبخال را کاهش داده و زمان بهبودی را به حداقل می رساند.

بازسازی اعصاب:

Photobiomodulation می تواند برای بازسازی اعصاب آسیب دیده، رگ های خونی و زخم ها استفاده شود.

آپنه خواب:

در مواردی که آپنه خواب ناشی از رشد بیش از حد بافت در نواحی گلو است (که گاهی با افزایش سن رخ می دهد). می توان برای تغییر شکل گلو و تسکین گلو، یک روش Uvuloplasty به کمک لیزر یا Uvula Palatoplasty به کمک لیزر (LAUP) انجام داد. مشکلات تنفسی مرتبط با آپنه خواب.

سفید کردن دندان:

لیزرهای دندانی بافت نرم با شدت کم ممکن است برای سرعت بخشیدن به فرآیند بلیچینگ مرتبط با سفید کردن دندان استفاده شود.

درمان مفصل گیجگاهی فکی:

لیزرهای دندانی ممکن است برای کاهش سریع درد و التهاب مفصل فک گیجگاهی فکی استفاده شود.

لیزرها یک فناوری نوآورانه و دقیق تر برای کاربردهای خاص بافت سخت و نرم هستند. اگر دندانپزشک لیزری را انتخاب کنید، ممکن است متوجه شوید که در طول درمان احساس راحتی و اضطراب کمتری دارید.

آینده لیزرهای دندانی

به لطف محبوبیت روزافزون لیزر دندانپزشکی، ممکن است به زودی روش‌های دندانپزشکی سریع‌تر، مؤثرتر و راحت‌تر انجام شوند. فناوری لیزر (تقویت نور با انتشار تشعشعات تحریک شده) سالهاست که در انواع روش های پزشکی استفاده می شود. تعداد فزاینده‌ای از مطب‌های دندانپزشکی در سراسر جهان از لیزرهای دندانپزشکی استفاده می‌کنند. زیرا این فناوری همچنان در حال پیشرفت است و هزینه آن کاهش می‌یابد.

دندانپزشکان ممکن است از لیزر دندان در طی یک تمیز کردن حرفه ای دندان برای از بین بردن تارتار و به عنوان جایگزینی برای روش سنتی پلانینگ ریشه استفاده کنند. که در حال حاضر با استفاده از یک ابزار جراحی به نام کورت انجام می شود که می تواند به بافت اطراف آسیب برساند. در نهایت، لیزرهای دندانی می توانند دسترسی دندانپزشکان به هر قسمت از دندان را ممکن کنند و جایگزین نیاز به مته دندانپزشکی سنتی شوند. این ممکن است به کاهش ترس و اضطراب بسیاری از افراد هنگام مراجعه به دندانپزشک کمک کند.

توجه :


مطالب پیشنهادی: 

لیزر اربیوم در دندانپزشکی

پر کردن دندان با لیزر

جرم گیری پریودنتال با لیزر و روت پلنینگ

سوالی دارید? چت در واتساپ