آیا ویروس HPV از طریق بوسیدن منتقل می‌شود؟

آیا ویروس HPV از طریق بوسیدن منتقل می‌شود؟

عامل اصلی زگیل دهانی چیست؟

ویروس HPV (ویروس پاپیلومای انسانی)

ویروس HPV می‌تواند در بدن ما وجود داشته باشد که اصولاً توسط سیستم دفاعی بدن از بین می‌رود. یک سیستم ایمنی سالم می‌تواند طی 2-1 سال عفونت‌های این ویروس‌ را برطرف کند با این حال برخی از سویه‌های این ویروس از دست سیستم ایمنی بدن فرار می‌کنند و اکثرا به‌صورت زگیل تناسلی و یا دهانی ظاهر می‌شوند.

ویروس HPV چیست؟

ویروس HPV، درواقع DNA ویروس‌هایی هستند که سطح مختلف اپی‌تلیوم پوست و مخاط را آلوده می‌کنند. بیش از 120 نوع ویروس وجود دارد که تایپ 16 و 18 از انواع پرخطر سرطان دهان می‌باشد. متاسفانه آمار آلودگی به ویروس HPV به شدت درحال افزایش می‌باشد و در مردان هم بیشتر از زنان می‌باشد.

آیا ویروس HPV از طریق بوسیدن منتقل می‌شود؟

معمولاً زگیل از طریق بوسیدن معمولی و یا بزاق دهان انتقال پیدا نمی‌کند و بیشتر از طریق رابطه دهانی و آلت فرد مبتلا شده انتقال پیدا می‌کند.
اما در صورتی که زگیل تناسلی بزرگی بر روی لب و یا داخل دهان وجود داشته باشد که سطح آن هم زخمی شده باشد می‌تواند از طریق بوسیدن و یا بزاق دهان منتقل شود.

"</h4

 

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

آیا ویروس HPV ریسک سرطان دهان و حلق را افزایش می‌دهد؟

اکثر انواع ویروس HPV خوش خیم هستند از بین حدود 120 نوع ویروس HPV، 2 نوع 16 و 18 از همه بیشتر احتمال بروز سرطان دهان را افزایش می‌دهند.
اصولا سرطان دهان چندین علت متعدد دارد. یکی از آن‌هایی می‌تواند آلودگی دراز مدت به ویروس HPV تایپ 16 و 18 باشد. به خصوص سرطان‌های دهانی – حلقی که HPV مثبت بودند، در 90% موارد بیمار آلودگی به ویروس HPV تایپ 16 وابسته است.


مطلب پیشنهادی:

زگیل دهان و بررسی HPV

سوالی دارید? چت در واتساپ