بررسی مقایسه لمینت سرامیکی با ایمپلنت دندان

خیلی از افراد به دنبال این هستند که دو روش درمانی لمینت دندان و ایمپلنت را با هم مقایسه کنند. در این مقاله سایت دکتر حسین برجیان طرح لبخند اصفهان مقایسه لمینت سرامیکی با ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

لمینت دندان و ایمپلنت دو روش درمانی کاملا مجزا هستند. به صورتی که وسایل و ابزارهای مورد نیاز برای هر یک از آنها کاملا متفاوت است. به همین دلیل اگر بخواهیم این دو روش را با هم مقایسه کنیم، باید آنها را در اصلاح یک مشکل مشترک مقایسه کنیم. اما موضوع این است که این دو روش کاربرد مشترکی ندارند و به همین دلیل، اصل مقایسه لمینت دندان و ایمپلنت کاملا اشتباه است.

تفاوت‌های لمینت سرامیکی و ایمپلنت

دو روش لمینت دندان و ایمپلنت با توجه به تفاوت‌هایی که دارند، برای درمان مشکلات متفاوتی به کار گرفته می‌شوند. تفاوت‌های زیر را می‌توان برای آنها در نظر گرفت:

تفاوت کاربرد لمینت دندان و ایمپلنت

دقت داشته باشید که هدف و کاربرد این دو روش تفاوت زیادی با هم دارند. به عنوان مثال، فرد برای درمان مشکل بی‌دندانی خود، به سراغ درمان ایمپلنت می‌رود. اما اگر مشکل وی در حد زیبایی باشد، از لمینت‌های دندانی استفاده می‌کند. این یعنی هدف ایمپلنت درمان است، اما لمینت با هدف زیبایی به کار می‌رود.

تفاوت در مدت زمان درمان

معمولا درمان‌های زیبایی با لمینت، حدود چند هفته زمان یا چند جلسه نیاز دارند. مدت درمان‌ این روش درمانی به بیشتر از یک ماه نمی‌رسد. اما ایمپلنت‌های دندانی نیاز به حدود 3 تا 4 ماه زمان خواهند داشت. چرا که پروسه‌ آنها نیاز به گذشت زمان برای جاگیری ابزارهای آن داخل استخوان فک دارد.

اختلاف هزینه لمینت دندان و ایمپلنت لمینت دندان و ایمپلنت هزینه متفاوتی با هم دارند. به گونه‌ای که برای انجام درمان‌های ایمپلنت باید هزینه بالاتری بپردازید. البته از این موضوع هم غافل نشوید که هر دو روش، جزو آن دسته درمان‌هایی هستند که هزینه نسبتا بالایی دارند. ماندگاری و دوام لمینت دندان در مقابل ایمپلنت ایمپلنت همانند برخی از روش‌های درمانی مانند ارتودنسی، جزو روش‌های درمانی دائمی محسوب می‌شود. یعنی شما تا پایان عمر می‌توانید از آن استفاده کنید. اما لمینت‌های دندانپزشکی معمولا بیشتر از 20 سال دوام نمی‌آورند. به علاوه اینکه عمر آنها تحت عوامل زیادی ممکن است کاهش یابد.

موارد انتخاب ایمپلنت دندان

معمولا زمانی به سراغ ایمپلنت دندان بروید که یک یا تعداد بیشتری از دندان‌های خود را از دست داده باشید. البته معمولا جایگزین کردن تعداد بالای دندان از دست رفته با ایمپلنت، هزینه زیادی برای شما رقم خواهد زد. اگر دندان شما آنقدر پوسیده است که نمی‌توانید با استفاده از روش‌های درمانی مثل درمان ریشه و ترمیم آن را نگه دارید، می‌توانید برای کشیدن آن اقدام کرده و سپس به استفاده از ایمپلنت روی آورید.

اصلاح طرح لبخند با جراحی فک و صورت | طرح لبخند اصفهان

موارد انتخاب لمینت دندان

لمینت جزو درمان‌هایی است که صرفا نواقص ظاهری هر دندان را اصلاح می‌کند. اگر نقص دندان شما به گونه ای است که صرفا به ظاهر آن مربوط می‌شود، می‌توانید به سراغ چنین درمانی بروید. به عنوان مثال، اگر دندان شما دچار بدشکلی باشد، می‌توانید با استفاده از لمینت، ظاهر طبیعی دندان را برای آن به ارمغان آورید. برای اینکه بتوانید در انتخاب بین لمینت دندان و ایمپلنت تصمیم بهتری بگیرید، بهتر است مزایا و معایب هر یک از این دو روش را بشناسید.

گزینه مناسب برای بستن فاصله بین دندان‌ها لمینت است یا ایمپلنت؟

اینکه فاصله بین دندان‌های شما چقدر است، در انتخاب بین لمینت دندان و ایمپلنت تاثیرگذار است. اگر این فاصله آنقدری نباشد که مشکل چندانی در عمل جویدن بیمار به وجود آورد، می‌توان برای پر کردن این فاصله، از لمینت‌های دندانی و یا حتی ارتودنسی استفاده کرد. اما اگر این فاصله در اثر از دست دادن یک یا چند دندان ایجاد شده باشد، باید به سراغ روش‌های دیگری مثل ایمپلنت و یا حتی ارتودنسی بروید.

امکان لمینت دندان‌های مجاور ایمپلنت

استفاده از لمینت برای دندان‌های مجاور ایمپلنت امکان‌پذیر است؛ در واقع لمینت ترمیمی است که می‌توانید برای هر دندان طبیعی به کار ببرید. اما باید دقت داشته باشید که روکش ایمپلنت، ممکن است رنگ دیگری داشته باشد. این یعنی اگر شما برای دندان‌های مجاور آن از لمینت‌های سرامیکی استفاده کنید و ظاهر آنها را بهبود ببخشید، ممکن است تداخلی بین رنگ لمینت و روکش ایمپلنت به وجود آید. به صورتی که دندان‌های شما به صورت دو رنگ در دهان دیده شوند. به همین دلیل باید حین انتخاب رنگ لمینت، به این موضوع دقت کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

تشخیص برتری لمینت یا ایمپلنت دندان

مشورت با دندنپزشک، بهترین راه برای تشخیص و انتخاب بهترین روش درمانی است. گاهی اوقات بیمار فکر می‌کند دندانپزشک می‌خواهد به دلیل دستمزد بالاتر یک روش، نظر خودش را بر بیمار تحمیل کند و به همین دلیل، روش پیشنهادی دندانپزشک را نمی‌پذیرد؛ اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که ممکن است از مزایا و معایب آن آگاهی نداشته باشید و درمان شما با شکست مواجه شود. به دندانپزشک خود اعتماد کنید و اجازه دهید تا وی با معاینه دندان‌های شما و تشخیص علت واقعی مشکل دندان‌های شما، بهترین روش را از بین این دو گزینه انتخاب کند.

نتیجه نهایی در انتخاب لمینت یا ایمپلنت دندان

این را به خاطر بسپارید که هیچ برتری بین دو روش لمینت دندان و ایمپلنت وجود ندارد. درست است که ممکن است یکی از این دو روش از مزایای بیشتری برخوردار باشد، اما باید در جای درست استفاده شود. اگر بخواهید با توجه مزیت هزینه کمتر لمینت از این روش برای درمان و بستن فواصل زیاد دندان‌ها استفاده کنید، مطمئنا این درمان با شکست مواجه خواهد شد و هزینه شما هدر خواهد رفت. پیشنهاد ما این است که برای معاینه و تشخیص بهترین روش، به یک دندانپزشک مجرب و ماهر مراجعه کنید.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت طرح لبخند اصفهان ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

تشخیص پلاک یا جرم دندانی

ماندگاری سفید شدن دندانها پس از درمان بلیچینگ

علل بوی بد دهان بعد از کامپوزیت دندان

سوالی دارید? چت در واتساپ