بررسی و مقایسه بلیچینگ دندان در خانه و مطب

در این مقاله سایت دکتر حسین برجیان طرح لبخند اصفهان مقایسه بلیچینگ دندان در خانه و مطب را مورد بررسی قرار می دهیم.

تاثیر هوم بلیچینگ یا آفیس بلیچینگ بر دندان‌ها

فرایند سفید کردن دندان‌ها که به آن بلیچینگ دندان گفته می‌شود یک فرایند نسبتاً ساده‌ای است و بسته به اینکه چه محصولی را برای انجام آن به کار می‌برید و اینکه آیا سفید کردن دندان‌ها را در خانه و یا در مطب دندانپزشکی انجام می‌دهید، مراحل متفاوتی دارند. محصولات بلیچینگ دندان اغلب حاوی یکی از دو سفید کننده پراکسید هیدروژن و یا پراکسید کارباماید هستند. این مواد در واقع اصلی‌ترین بخش مواد بلیچینگ هستند که در از بین بردن لکه‌ها و کاهش غلظت آنها نقش دارند و دندان‌ها را سفیدتر و درخشان‌تر می‌کنند.

افراد مناسب برای هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

این روش‌ها برای اغلب افراد مناسب هستند، اما گاهی ممکن است یکی از این روش‌ها برای برخی مناسب نباشند، اما در مقابل روش دیگر مناسب باشد و بتواند تأثیر خوبی بر روی لکه‌های دندانی آنها بگذارد. در برخی موارد نیز ممکن است که هیچ یک از این روش‌ها برای سفید کردن دندان‌های بعضی بیماران مناسب نباشند و یا مؤثر واقع نشوند که در این صورت دندانپزشک روش‌های دیگری را برای سفید کردن دندان‌ها به این دسته از افراد پیشنهاد خواهد داد.

تفاوت های بین بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در خانه

چندین تفاوت اصلی بین آفیس بلیچینگ و هوم بلیچینگ وجود دارد که در ادامه آنها را عنوان کرده‌ایم:

نحوه انجام و نوع مواد و تجهیزات مورد استفاده

این دو روش، نحوه انجام متفاوتی دارند. نحوه انجام هریک از آنها شامل:

بلیچینگ در منزل
 • در روش هوم بلیچینگ از کیت‌های سفید کننده خانگی استفاده می‌شود. این کیت ها را می‌توان از دندانپزشک یا بدون نسخه خریداری کرد.
 • انواع مختلفی از کیت‌ها از جمله نوارهای سفید کننده، تری‌ها، قلم‌های سفید کننده دندان و … وجود دارد.
 • آنها معمولاً حاوی پراکسید هیدروژن هستند که بر سفید شدن مینای دندان تأثیر می‌گذارد و باید به طور منظم در طول چند روز یا چند هفته استفاده شوند.
 • نحوه دیگر انجام این روش این است که دندانپزشک در مطب از دندان‌های بیمار قالب گیری می‌کند و تری‌های مخصوصی را برای او می‌سازد و ژل بلیچینگ را به همراه آن به بیمار تحویل داده و نحوه استفاده و سایر راهنمایی‌های لازم درمورد آن را در اختیار بیمار قرار می‌دهد.
 • بیمار باید حتماً بر اساس توضیحات و دستورالعمل‌های دندانپزشک از آن استفاده کند، اگر تری‌ها را برای مدت طولانی بر روی دندان‌های خود قرار
 • دهد، پراکسید موجود در ژل می‌تواند دندان‌ها و یا لثه‌ها او را تحریک کند.
 بلیچینگ در مطب
 • ژلی که در روش آفیس بلیچینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار قوی‌تر از ژل و سایر مواردی که در خانه برای سفید کردن دندان‌ها به کار می‌روند، است.
 • زیرا پراکسید بیشتری در آن وجود دارد و می‌تواند رنگ دندان‌ها را سریع‌تر از روش‌های خانگی تغییر دهد.
 • بلیچینگ در مطب حدود یک ساعت طول می‌کشد.
 • از یک ورق نازک لاستیکی و یا ژل محافظ برای محافظت از بافت‌های نرم دهان مانند لثه، در برابر پراکسید موجود در ژل استفاده می‌شود. سپس نور لیزر برای فعال کردن ژل سفید کننده و اثر گذاری آن تابانده می‌شود.
مدت زمان اثر گذاری

در مطب دندانپزشکی ممکن است 1 تا 2 ساعت وقت نیاز باشد، در حالی که در خانه ممکن است لازم باشد 1 تا 2 ساعت در روز یا شب را طی چند شبانه روز به انجام این کار اختصاص دهید تا به نتایج مشابه سفیدی دندان‌ها در مطب دست یابید. علاوه بر این نتایج آفیس بلیچینگ بلافاصله پس از انجام درمان قابل مشاهده هستند، این در حالی است که نتایج هوم بلیچینگ را به صورت تدریجی و پس از پایان دوره درمان می‌توانید ببینید.

اصلاح طرح لبخند از طریق ایمپلنت و کاشت دندان | طرح لبخند اصفهان

هزینه

هوم بلیچ هزینه کمتری نسبت به آفیس دارد.

میزان ماندگاری

با توجه به اینکه در روش آفیس از مواد با غلظت بیشتری استفاده می‌شود، این مواد قدرت نفوذ بیشتری به درون دندان دارند و این امر نه تنها باعث به دست آمدن نتایج مؤثرتری می‌شود، بلکه دندان‌ها در مقایسه با روش هوم، برای مدت زمان بیشتر و طولانی‌تری سفید و درخشان باقی می‌مانند.

مزیت های آفیس بلیچینگ نسبت به هوم بلیچینگ

سفید کردن دندان‌ها در مطب در مقایسه با بلیچینگ در منزل دارای مزایایی از قبیل مزایای زیر می‌باشد:

 • نتایج ماندگارتر و بهتر در این روش از ژل با غلظت بسیار بالاتری استفاده می‌شود، به همین دلیل میزان اثرگذاری آن بیشتر و نتایج به دست آمده از آن بهتر و ماندگارتر خواهند بود.
 • کمتر بودن تعداد جلسات آفیس بلیچینگ اغلب در یک جلسه درمانی انجام می‌شود، در حالی که هوم بلیچینگ به مدت زمانی در حدود 2 هفته نیاز دارد تا نتایج لازم و مورد انتظار از درمان حاصل شوند..
 • پایین‌تر بودن احتمال آسیب به دلیل نظارت دندانپزشک بر روند انجام این درمان در مطب، احتمال آسیب دیدن بافت دهان و دندان در مقایسه با انجام آن در منزل بسیار کم‌تر است.

مزیت های هوم بلیچینگ نسبت به آفیس بلیچینگ

 • هزینه کم‌تر این روش سفید کردن در مقایسه با آفیس بلیچینگ ارزان‌تر است.
 • مناسب‌تر بودن برای دندان‌های حساس به این دلیل که در این روش از مواد سفید کننده با غلظت پایین‌تر استفاده می‌شود، معمولاً برای افرادی که دندان‌های حساسی دارند، مناسب است.

مقایسه برتری های هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

انتخاب هریک از این روش‌ها به شرایط دهان و دندان، شرایط مالی، انتظاری که از نتایج آن دارید و … بستگی دارد و همانطور که پیش‌تر نیز توضیح دادیم نمی‌توان گفت که کدام یک بهتر و یا مناسب‌تر از روش دیگر است و بهتر است برای داشتن انتخاب مناسب با دندانپزشک مشورت کنید. در ادامه نکاتی که برای انتخاب هریک از آنها باید در نظر داشته باشید را ذکر کرده‌ایم:

هوم بلیچینگ به شما پیشنهاد می‌شود
 • قصد پرداخت هزینه کمتری برای سفید کردن دندان‌های خود را دارید.
 • اگر دندان‌های حساسی دارید و احتمال اینکه انجام این ترمیم در مطب به دندان‌هایتان آسیب برساند، وجود داشته باشد.
 • می‌خواهید از مواد با غلظت کم استفاده کنید و عجله‌ای برای دستیابی سریع به دندان‌های سفید ندارید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

آفیس بلیچینگ به شما پیشنهاد می‌شود
 • اگر می‌خواهید خیلی سریع به دندان‌های سفید دست یابید.
 • اگر نگران آسیب دیدن بافت‌های دهان و دندان خود هستید و می‌خواهید تمام مراحل این ترمیم کاملاً زیر نظر دندانپزشک انجام شوند.
 • اگر می‌خواهید این ترمیم را در مدت زمان کوتاه‌تر و در تعداد جلسات کمتری انجام دهید.

سفید شدن همه دندان ها در هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

این روش‌های سفید کننده ممکن است نتوانند بر روی همه انواع لکه‌ها و تغییر رنگ‌های دندانی تأثیر داشته باشند. به عنوان مثال دندان‌هایی که به شدت تغییر رنگ داده‌اند و خیلی زرد یا قهوه‌ای شده‌اند را ممکن است نتوان با استفاده از این روش‌ها سفید کرد. علاوه بر این مواد بلیچینگ نمی‌توانند روکش، تاج دندانی و یا مواد پر کننده را که دچار تغییر رنگ شده‌اند را سفید کنند. همچنین اگر علت تغییر رنگ دندان‌ها، مصرف برخی داروها و یا وارد شدن ضربه به دندان باشد به احتمال زیاد بلیچینگ برای آنها مؤثر نخواهد بود.

مقایسه ماندگاری سفیدی دندان‌ها با هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

به طور معمول آفیس بلیچینگ پس از گذشت 1 تا 3 ماه از درمان در حدود 30% بازگشت دارد و در کل تا حدود 2 سال ماندگاری دارد. در مقابل سفیدی دندان‌ها با هوم بلیچینگ تا 6 ماه دوام خواهد داشت. در برخی موارد ممکن است برای باقی ماندن بیشتر نتایج این روش ترمیمی، ممکن است دندانپزشک استفاده همزمان از این دو روش را به بیمار پیشنهاد دهد. این امر به شرایط دهان و دندان بیمار بستگی دارد.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت طرح لبخند اصفهان ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

علل بوی بد دهان بعد از کامپوزیت دندان

مقایسه لمینت سرامیکی با ایمپلنت دندان

نکات و اقدامات برای افتادن کامپوزیت دندان

سوالی دارید? چت در واتساپ