بررسی روش های سفید کردن کامپوزیت دندان

رنگ کامپوزیت دندان تحت تأثیر عواملی پس از مدتی دچار تغییراتی می‌شود. این تغییر رنگ بسته به نوع عاملی که بر روی آن تأثیر می‌گذارد، می‌تواند کم، متوسط یا شدید باشد. در این مقاله سایت دکتر حسین برجیان طرح لبخند اصفهان روش های سفید کردن کامپوزیت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم. دندانپزشک با استفاده از روش‌های زیر کامپوزیت را سفید می‌کند:

پالیش کردن کامپوزیت

با استفاده از پالیش کامپوزیت پلاک‌ها و لکه‌های رنگی خفیف موجود بر روی ونیر برداشته می‌شود. لازم به ذکر است که میزان تأثیر گذاری این روش زمانی بیشتر است که تغییر رنگ و لکه‌ها به تازگی به وجود آمده باشد.

تعویض کامپوزیت

در شرایطی که میزان تغییر رنگ شدید باشد، دندانپزشک توصیه می‌کند کامپوزیت به طور کامل تعویض شود و با مواد جدیدی جایگزین گردد.

سفید کردن کامپوزیت با بلیچینگ

معمولا افراد برای سفید کردن کامپوزیت‌هایی که دچار تغییر رنگ شده‌اند، به فکر استفاده از روش‌هایی مانند بلیچینگ می‌افتند. لازم به ذکر است که استفاده از این روش برای سفید شدن کامپوزیت مناسب نیست و مواد شیمیایی موجود در بلیچینگ (هیدروژن پراکسید یا کارباماید پراکسید) تأثیری بر از بین بردن زردی و یا لکه‌های ونیر ندارند و تنها می‌توانند ساختار دندان طبیعی فرد را تحت تأثیر قرار دهند و به روشن‌تر شدن و از بین رفتن لکه‌ها و زردی آن کمک کنند. بنابراین بهترین راه برای روشن‌تر کردن ترمیم‌های دندانی مراجعه به دندانپزشک و استفاده از پالیش است.

مقایسه بلیچینگ دندان در خانه و مطب | طرح لبخند اصفهان

امکان رفع زردی کامپوزیت دندان در خانه

استفاده از روش‌های خانگی مانند شستشوی کامپوزیت با استفاده از سرکه، جوش شیرین، زردچوبه، آبلیمو و … برای سفید کردن آن و از بین بردن لکه‌ها، روش مناسبی نیست و نه تنها کمکی به روشن‌تر شدن آن نمی‌کند، بلکه می‌تواند به آن آسیب برساند و یا باعث شدیدتر شدن لکه‌ها شود.
به همین دلیل توصیه می‌شود که از روش‌های خانگی برای انجام این کار استفاده نکنید و به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا با استفاده از روش‌های اصولی و استاندارد و بدون آسیب رساندن به ترمیم‌های دندانی شما، اقدام به سفید کردن آنها نماید.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

زمان نیاز به سفید کردن کامپوزیت دندان

زمانی که زردی و یا لکه‌های خفیفی را بر روی کامپوزیت‌های خود مشاهده کردید، فوراً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا با پالیش کردن، آنها را مجدداً روشن کنند. در غیر این صورت با شدید شدن لکه‌ها دیگر نمی‌توان رنگ آنها را با استفاده از این روش ترمیم کرد و فرد ناچار خواهد بود کامپوزیت خود را تعویض کند و برای انجام این کار هزینه‌های بیشتری در مقایسه با ترمیم آنها پرداخت کند.

میزان هزینه سفید کردن کامپوزیت دندان

هزینه انجام این کار زیاد نیست و در مقایسه با تعویض کردن آن قیمت بسیار کمتری دارد. جهت اطلاع از هزینه انجام این ترمیم می‌توانید با کلینیک دندانپزشکی مورد نظر خود تماس بگیرید تا از قیمت دقیق مطلع شوید.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت طرح لبخند اصفهان ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

آشنایی با کامپوزیت توکویاما (Tokuyama) ژاپن

بررسی تفاوت های لمینت دندان و ارتودنسی دندان

اصلاح دندان خرگوشی با لمینت دندان

سوالی دارید? چت در واتساپ