روش های تشخیص پلاک یا جرم دندانی

اگر برای مدت طولانی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده باشید. زمانی که با زبان سطح دندان ها را لمس میکنید متوجه بافتی روی سطح دندان ها میشوید. اگر از نزدیک به دندان ها نگاه کنید احتمالا متوجه یک بافت رسوبی ضخیم در امتداد خط لثه خواهید شد. تمامی اینها پلاک دندانی هستند. در این مقاله از سایت دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان تشخیص پلاک یا جرم دندانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر به طور مداوم مسواک بزنید، پلاک ها بی رنگ میشوند و تشخیص آنها سخت میشود. اگر میخواهید شخصا از وجود پلاک ها مطلع شوید، میتوانید یک قرص نشان دهنده ی پلاک از داروخانه بخرید یا دهان خود را با چند قطره رنگ غذا در آب بشویید – هر دو گزینه به طور موقت پلاک روی دندان های شما را لکه دار میکنند، بنابراین میتوانید آن را با سهولت بیشتری مشاهده کنید. اینگونه متوجه میشوید که بهداشت دهان و دندان را چقدر اصولی رعایت کرده اید و باید به چه مناطقی از دهان بیشتر توجه کنید. نگران رنگ دندان ها نباشید، این رنگ با شستشوی دندان ها از بین میرود.

عوارض تشکیل پلاک دندانی | طرح لبخند اصفهان

تشخیص جرم دندان

اگر به پلاک های دندانی بی توجهی کنید، مواد معدنی موجود در بزاق دهان باعث سخت شدن پلاک ها و ایجاد جرم دندان(تارتار) میشوند. جرم و یا سنگ دندانی، پس از 24 تا 72 ساعت از ایجاد پلاک دندانی ایجاد میشود. البته که زمان متوسط برای ایجاد تارتار 48 ساعت پس از ایجاد پلاک است.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

تقریبا 68 درصد از بزرگسالان روی دندان های خود جرم دارند، پس اگر شما برای مدت طولانی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکرده باشید، مطمئن باشید که جرم دندانی دارید. دیگر عوامل ایجاد جرم براکت دندانی، خشکی دهان، دندان های نامرتب، سیگار کشیدن و بالا رفتن سن هستند.

بهترین روش شناسایی جرم دندانی کشیدن نخ دندان و یا خلال دندان در امتداد خط لثه است. اگر در نزدیکی خط لثه متوجه ناهمواری شدید، میتوانید به وجود تارتار مشکوک شوید. همچنین ممکن است متوجه تغییر رنگ مداوم در خط لثه یا زیر آن شوید زیرا جرم دندان نسبت به پلاک رنگ تیره تری دارد و اغلب میتواند زرد یا قهوه ای به نظر برسد. اگر متوجه تجمع تارتار شدید، بهتر است برای از بین بردن آن از دندانپزشک خود وقت بگیرید.

توجه :

این مطلب توسط ادمین سایت طرح لبخند اصفهان ، مدیریت و منتشر شد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

چالش های جراحی فرنوم زبان با لیزر

کاربردهای لیزر دندانپزشکی در ارتودنسی

عوامل اثرگذار در زیبایی لبخند

2 دیدگاه.

  • درمان بلیچینگ با لیزر دندانپزشکی داشتم و تمام جرم ها و لکه های روی دندان ها از بین رفت

  • پاسخ ادمین سایت لیزر دندانپزشکی اصفهان دکتر برجیان:
    با سلام و سپاس از حسن انتخاب و اعتماد شما

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

سوالی دارید? چت در واتساپ