وستیبول چیست؟

وستیبولو پلاستی

در تشریح اینکه وستیبولوپلاستی چیست می توان گفت در شرایطی که فرد دندان های یک فک خود را از دست داده باشد، دندانپزشک برای قرار دادن پروتز دندان اعم از ایمپلنت یا قرار دادن دندان مصنوعی اقدام به انجام این عمل با هدف افزایش عمق کف دهان می کند. در واقع با این عمل هدف اصلی ایجاد محیط مناسب در دهان برای جبران دندان های از دست رفته است.

وستیبول چیست؟

پیش از آنکه به طور کامل درباره وستیبولو پلاستی بپردازیم لازم است واژه وستیبول معنی شود. بنابر تعاریف علمی به فضای بین لب ها و دندان ها وستیبول گفته می شود که در مواردی فرد به علت کشیدن دندان و عدم قرار دادن دندان مصنوعی یا ایمپلنت، وقتی پس از سال ها برای این کار اقدام کند لازم است تا این فضا برای قرار دادن انواع پروتز متحرک، ایمپلنت یا ثابت آماده سازی شود.

به طور کلی در عمل وستیبولوپلاستی فرد به علت بی دندانی در طولانی مدت استخوانی که دندان روی آن قرار گرفته را از دست می دهد از همین رو به مرور لثه ها دچار مشکل می شود و ممکن است روند درمانی نیازمند جراحی لثه باشد.

وستیبولو پلاستی چیست؟

منظور از کاهش عمق وستیبول در واقع کم شدن فاصله لثه ها و لب ها است که در اثر از دست دادن طولانی مدت دندان های یک فک می تواند ایجاد شود. همین موضوع یکی از دلایل اصلی و مهمترین انگیزه برای انجام عمل وستیبولوپلاستی است، که از این طریق فضای لازم برای قرار دادن دندان مصنوعی یا کاشت ایمپلنت فراهم شود.

وستیبولوپلاستی یک روش درمانی است. که در شرایطی که غشای مخاطی لثه به مدت طولانی به علت بی دندان تغییر حالت داده باشد و یا بافت استخوانی در ناحیه ای که دچار بی دندانی است به طور کامل و یا زیاد تحلیل رفته باشد متخصص دندان پزشک انجام وستیبولوپلاستی را بهترین راهکار و نیز مقدمه ای ضروری برای اقدامات درمانی بعدی اعم از کاشت ایمپلنت یا دندان مصنوعی می داند. به این منظور دندان پزشک برای افزایش فاصله دندان و لثه ها اقدام به این جراحی می کند. اما اینکه وسعت جراحی تا چه اندازه است کاملا به میزان تحلیل استخوان فک بستگی دارد.

وستیبول چیست؟ | لیزر دندانپزشکی اصفهان - طرح لبخند اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان مرکز لیزر دندانپزشکی اصفهان

انجام عمل وستیبولوپلاستی ممکن است با روش های مختلف با اسکالپل یا لیزر انجام شود. این روش نیز مانند سایر روش های درمانی دهان و دندان می تواند با بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام شود. در نهایت انتخاب همه این موارد با متخصص جراح است.

در صورت نیاز به استفاده از خدمات دندانپزشکی در این زمینه می توانید با دکتر حسین برجیان مرکز لیزر دندانپزشکی اصفهان تماس بگیرید.


مطالعه بیشتر:

جراحی وستیبولوپلاستی با استفاده از لیزر

خدمت جراحی های پیش پروتزی ( وستیبولوپلاستی ) با لیزر

جراحی های پیش پروتزی با لیزر (وستیبولوپلاستی جهت افزایش گیر و ثبات دنچر)

جراحی های پیش پروتزی (وستیبولوپلاستی) با لیزر

سوالی دارید? چت در واتساپ