واکسن ویروس HPV

آیا ویروس HPV واکسن دارد؟

بله، یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خطر ابتلا به ویروس HPV، واکسیناسیون می‌باشد. که بهترین آن واکسن گارداسیل 9 می‌باشد.

انواع واکسن گارداسیل

درحال حاضر سازمان FDA، سه نوع واکسن برای ویروس HPV به تایید رسانده است.

  • گارداسیل Gardasil
  • گارداسیل 9
  • سرواریکس Cervarix

واکسن گارداسیل 9 ظرفیتی یکی از جدیدترین انواع واکسن می‌باشد که بدن را در برابر گونه‌های مختلف ویروس HPV مانند 6، 11، 16، 18، 31، 33، 52، 58 و 45 محافظت می‌کند.

بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل چه موقع می‌باشد؟

اصولاً پس از ابتلای فرد به بیماری، واکسن گارداسیل تاثیر چندانی نخواهد داشت و تزریق این واکسن در سنین پایین‌تر، پاسخ مناسب‌تری می‌دهد.
بهترین زمان برای تزریق واکسن HPV قبل از شروع فعالیت جنسی و در بازه سنی 14-11 سالگی می‌باشد. این محدوده سنی توسط CDC (سازمان باکتری و پیشگیری بیماری‌های آمریکا) تأیید شده ولی متاسفانه در ایران به درستی رعایت نمی‌شود.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل

این واکسن در عضله‌ی بازو تزریق می‌شود. در نوجوانان دختر و پسر در بازه سنی 12-11 سالگی باید با فاصله شش ماه 2 دوز واکسن HPV بزنند اما اگر فرد بعد از سن 15 تا 26 سالگی برای تزریق اقدام کرده است، باید 3 دوز واکسن دریافت کند. بدین صورت که دوز دوم با فاصله یک ماه از دوز اول و دوز سوم با فاصله سه ماه از دوز دوم تزریق می‌شود. سازمان FDA برای مردان و زنانی که تا قبل از 26 سالگی واکسن گارداسیل 9 دریافت نکردند، این واکسن را تا سن 45 سالگی تأیید می‌کند.

واکسن ویروس HPV | لیزر دندانپزشکی اصفهان - طرح لبخند اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

در چه افرادی نباید واکسن زگیل دهانی تزریق کنیم؟

  1. افراد باردار
  2. مادران شیرده
  3. افراد با نقص سیستم ایمنی
  4. افراد دارای آلرژی نسبت به مخمر

واکسن گارداسیل خارجی بهتر است یا ایرانی؟

نوع خارجی این واکسن کمی نایاب می‌باشد اما واکسن ایرانی که پاپیلوگارد نام دارد نیز می‌تواند بدن را در برابر ویروس 16 و 18 که تایپ‌های پرخطر HPV می‌باشند ایمن کند و قیمت مناسب‌تری دارد.

واکسن HPV را از کجا بخریم؟

این واکسن را می‌توانید با نسخه دندانپزشک متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت، پزشک متخصص زنان و اورولوژی از مراکز بهداشتی و یا هلال احمر تهیه کنید.


مطالب پیشنهادی:

HPV+ و ریسک سرطان دهان

زگیل دهان و بررسی HPV

سوالی دارید? چت در واتساپ