زگیل دهان و بررسی HPV

آشنایی با زگیل دهان

زگیل در واقع توده‌های برجسته و بی‌علامت می‌باشد که می‌تواند در داخل دهان و یا روی پوست ایجاد شود و عامل ایجاد آن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌باشد.
اکثر افرادی که ازنظر رابطه جنسی با شرکای مختلفی در تماس هستند در دوره‌ای از زندگی خود ممکن است به HPV مبتلا شوند. اکثر افرادی که ازطریق رابطه‌ی جنسی به زگیل مبتلا می‌شوند درصورتی که در حین رابطه‌ی جنسی، رابطه‌ی دهانی نیز برقرار شود احتمال بروز زگیل در ناحیه‌ی دهان و یا حلق وجود دارد.

زگیل دهانی به‌صورت برجستگی‌های کوچک معمولاً بی علامت در دهان ظاهر می‌شوند که سطح این برجستگی عمدتاً نمای ناصاف، پاپیلری یا گل کلمی دارد و در برخی موارد شاخک‌های کراتینی به رنگ سفید برروی آن می‌باشند. زگیل‌ها به شکل دسته‌های چندتایی و یا به صورت تکی دیده می‌شوند. رشد آهسته‌ای دارند. در هرجای دهان می‌تواند دیده شود ولی اغلب بر روی زبان، کام نرم، سقف دهان و لب‌ها دیده می‌شوند.

زگیل دهان و بررسی HPV | لیزر دندانپزشکی اصفهان - طرح لبخند اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

آیا زگیل دهانی علامت دارد؟

زگیل دهانی اغلب بی‌علامت است، درد و سوزش، خارش و… معمولاً وجود ندارد. بلکه به صورت برجستگی بی‌علامت در دهان ظاهر می‌شود. خیلی از افراد تا مدت‌ها متوجه وجود زگیل دهانی نمی‌شوند چرا که هیچ علامت درد و سوزش ندارند. بعضی از انواع ویروس HPV می‌تواند در آینده به سرطان دهان و حلق تبدیل شود البته اکثر تایپ‌های ویروس HPV بی‌خطر است.

راه انتقال زگیل تناسلی در دهان چیست ؟

زگیل از طریق رابطه‌ی جنسی – دهانی و همچنین ارتباط دهان به دهان بین افراد منتقل می‌شود. درواقع هنگام تماس دهانی فرد سالم با آلت تناسلی فرد آلوده، ذرات ویروس HPV می‌تواند منتقل شود. در ضمن مادرانی که به زگیل دهانی و یا زگیل تناسلی مبتلا هستند در دوران بارداری می‌توانند به نوزاد خود به‌خصوص هنگام زایمان طبیعی منتقل کنند.

 


مطالب پیشنهادی:

عفونت های قارچی دهانی

عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان با منشا دهانی

سوالی دارید? چت در واتساپ