درگیری پوستی در بیماری لیکن پلان

زخم‌های لیکن پلان در کدام نواحی دهان بیشتر دیده می‌شود؟

شایع‌ترین مکان درگیری لیکن پلان، مخاط گونه است که اغلب به صورت دو طرفه دیده می‌شود ولی در سایر نواحی دهان مانند مخاط لب، زبان، لثه‌ها نیز درگیری بسیار زیاد می‌باشد. کام و لثۀ لینگوال معمولاً به‌ندرت درگیری می‌شود.

درگیری پوستی در بیماری لیکن پلان

در 15% بیماران مبتلا به لیکن پلان دهانی، درگیری پوستی نیز دیده می‌شود. ضایعات پوستی معمولاً به شکل پاپول‌های بنفش تا قرمز رنگ خارش‌دار می‌باشد که بیشتر در تنه و سطوح تا شونده دست‌ها و پاها دیده می‌شود و این جوش‌ها، معمولا خارش‌دار می‌باشد.

امکان درگیری سایر نقاط بدن به بیماری لیکن پلان

در 20% زنان مبتلا به لیکن پلان دهانی، درگیری مخاط ژنیتال وجود دارد که به صورت سوزش، درد، ترشحات ناحیۀ واژن و مقاربت دردناک گزارش شده است.
درگیری در مخاط مری هم در موارد نادر دیده می‌شود که معمولاً شکایت اصلی بیمار، اختلال در بلع می‌باشد.

دندانپزشک متخصص تشخیص و درمان لیکن پلان

از آنجا که در بیماری لیکن پلان دهانی، زخم، تاول و ضایعات دهانی وجود دارد بیمار باید به پزشکی مراجعه کند که تسلط کامل به بافت‌های دهان مانند گونه، لب، زبان، کف دهان و … داشته باشد. دندانپزشک متخصص بیماری‌های دهان ، فک و صورت در این زمینه به صورت حرفه‌ای آموزش دیده و بر تشخیص و درمان این ضایعات دهانی، اشراف کامل دارد. رشته بیماری‌های دهان فک و صورت (بیماری‌های دهان و دندان) در واقع یکی از گرایش‌های تخصصی دندانپزشکان می‌باشد که به تشخیص و درمان کلیه ضایعات دهانی، زخم‌ها، توده‌ها، تغییر رنگ‌ها، کیست‌های ناحیه گونه، زبان، لب، کف و دهان کام و … می‌پردازد و در این حیطه مهارت علمی و عملی لازم را دارد.

درگیری پوستی در بیماری لیکن پلان | لیزر دندانپزشکی اصفهان -
طرح لبخند اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان متخصص طرح لبخند اصفهان

تشخیص بیماری لیکن پلان دهانی

به منظور رسیدن به تشخیص قطعی، معاینه بالینی، بررسی تاریخچۀ بیمار و انجام نمونه‌برداری از بافت دهان لازم می‌باشد. نمونه‌برداری از مخاط دهان توسط دندانپزشک متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت (بیماری‌های دهان و دندان) انجام می‌شود. نمونه‌برداری به صورت سرپایی در مطب، تنها با تزریق بی‌حسی مختصر و در یک جلسه انجام می‌شود. بیمار معمولاً درد و تورم چندانی ندارد و نیاز به دوران نقاهت و استراحت در منزل نمی‌باشد. نمونه بافتی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا مورد بررسی میکروسکوپی قرار گیرد و تشخیص بیماری لیکن پلان قطعی شود.

 


مطالب پیشنهادی:

لیکن پلان دهانی چیست؟

عوامل ایجاد کننده بوی بد دهان با منشا دهانی

سوالی دارید? چت در واتساپ