تفاوت های بین بیلداپ و روکش

بازسازی تاج دندان

دندان‌هایی که در اثر پوسیدگی دندان، شکستگی یا درمان ریشه، میزان زیادی از بافت خود را از دست داده باشند، نیاز به بازسازی تاج دندان دارند.

برای بازسازی تاج این دندان‌ها دو راه وجود دارد:

  • روکش کردن دندان
  • بیلداپ دندان

روکش کردن دندان

انجام روکش یکی از روش‌های بازسازی و ترمیم دندان پس از عصب کشی یا درمان ریشه است. روکش زمانی استفاده می‌شود که دندانی قسمت زیادی از بافت خود را از دست داده باشد به طوری که میزان باقیمانده دندان آنقدر کم است که امکان بازسازی دندان با مواد ترمیمی وجود ندارد.

در این شرایط از دندان قالب گیری می شود و این قالب به لابراتوار فرستاده می شود تا تاج مناسب برای آن دندان ساخته شود و روی دندان چسبانده شود.

بیلداپ دندان

زمانی که دندان بافت زیادی را از دست نداده باشد یا بافت باقیمانده به اندازه ای باشد که بتوان مواد ترمیمی را روی آن قرار داد، بیلداپ بهترین و مناسب ترین روش است.

صفحه اینستاگرام دکتر حسین برجیان مرکز لیزر دندانپزشکی اصفهان

تفاوت های بین بیلداپ و روکش

  • میزان تهاجمی بودن:

در بیلداپ تمام سعی بر این است که تمام باقیمانده دندان حفظ ‌‌شود و با مواد ترمیمی آن دندان بازسازی شود. اما در روکش بافت باقیمانده دندان تراش می خورد تا بتوان روکش را روی آن نصب کرد.

  • تشخیص پوسیدگی:

بعد از بیلداپ در صورتی که دندان حتی به صورت جزئی دوباره دچار پوسیدگی شود، توسط دندانپزشک قابل تشخیص است. اما این اتفاق برای دندان های روکش شده حتی گاهی با رادیوگرافی هم قابل تشخیص نیست، مگر زمانی که پوسیدگی بسیار پیشرفت کرده و قسمت زیادی از بافت دندان را از بین برده باشد.

  • طول درمان:

درمان با استفاده از روکش بین ۲ تا ۴ جلسه انجام می شود ولی بیلداپ در یک جلسه انجام می شود.

 

صفحه ی دکتر حسین برجیان-طرح لبخند اصفهان را در سایت دکتر آف مشاهده کنید.


مطالب مرتبط:

بهترین مواد برای بیلداپ دندان

بیلد آپ یا بازسازی دندان چیست؟

سوالی دارید? چت در واتساپ