بی دندانی در فک پایین منجر به چه مشکلاتی می شود؟

مشکلات بی دندانی در فک پایین

یکی از مهمترین و شایع ترین مشکلاتی که بی دندانی در تعداد زیاد و نیز به مدت طولانی می تواند برای فرد به همراه داشته باشد کوچک شدن و تحلیل رفتن استخوان های فک است. علاوه بر اینکه فرم دهان و لب ها نیز به مرور تغییر پیدا کرده و سن فرد را بیشتر نشان می دهد. علاوه بر اینکه لثه و فک بی دندان از نظر زیبایی ظاهری نیز خوشایند نیست.

از دیگر مشکلاتی که می توان برای این مشکل بر شمرد حرکت و چرخش استخوان فک به سمت جلو است. چرا که نوع حرف زدن فرد و نیز غذا خوردن در نبود دندان ها بدون تکیه گاه می شود، از همین رو در مدت زمان کوتاهی لب ها و فک ها تغییر حالت می دهند و به مرور شاهد افزایش چین و چروک در لب ها هستیم. علاوه بر اینکه در زمانی که فک بدون دندان باشد فرد برای غذا خوردن ناچار به فشار آوردن بر لثه ها و نیز استخوان فک است که آسیب زیادی می تواند به سلامت دهان و دندان وارد کند.

دکتر حسین برجیان مرکز لیزر دندانپزشکی اصفهان

 

از دیگر عوارض مهمی که می توان برای فک بدون دندان برشمرد اختلال در غذا خوردن فرد و در ادامه بروز مشکلات برای دستگاه گوارش فرد است. در شرایطی که فرد در یک فک دچار بی دندانی است بسیاری از مواد غذایی را نمی تواند به راحتی استفاده کند. و یا عمل جویدن ناقص انجام می شود که این موضوع در بلع و هضم مشکلات عدیده ای ایجاد خواهد زد.

در کنار همه این عوارض اگر فرد در سنین جوانی دندان های خود را از دست دهد در صورت بی توجهی به تکمیل دوره درمان و جایگزین کردن فک با دندان های مصنوعی یا ایمپلنت از نظر روحی نیز آسیب زیادی می بیند. در این شرایط عمدتا افراد ایمپلنت را به دلیل تسهیل در روند سبک زندگی بیشتر انتخاب می کنند و گزینه محبوب تری است.

بی دندانی در فک پایین منجر به چه مشکلاتی می شود؟ | لیزر دندانپزشکی اصفهان - 
طرح لبخند اصفهان

طرح لبخند اصفهان – کلینیک 24

عمده ترین مشکلات بی دندانی فک :

  1. تغییر حالت لب ها و فک پایین
  2. اختلال در عمل جویدن و بلع
  3. لق شدن دندان های مجاور در قسمت بی دندان
  4. بروز چین و چروک اطراف لب
  5. تحلیل رفتن استخوان فک
  6. تاثیر منفی بر چهره فرد
  7. تاثیر منفی بر تکلم فرد

در صورتی که فرد برای درمان بی دندانی خود دیر اقدام کند روند درمان برای بازسازی استخوان های فک پیچیده تر و طبیعتا طولانی تر خواهد شد.


مطالعه بیشتر:

بیماری های دندانی قابل درمان با لیزر

تشخیص پلاک یا جرم دندانی

اصلاح طرح لبخند با جراحی فک و صورت

سوالی دارید? چت در واتساپ